Nasze projekty

Papież: często zastawiałem się, czy Paweł VI nie powinien być uważany za męczennika

Franciszek wspomina, że przed mszą beatyfikacyjną Pawła VI pół żartem, pół serio zapytał obecnego prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, jaki kolor szat należałoby użyć: biały czy czerwony.

FOT. Wikipedia

Cieszę się, że te refleksje są publikowane, ponieważ postać św. Pawła VI zawsze była mi bliska – pisze Franciszek we wstępie do nowej książki kard. Marcello Semeraro. Publikacja „Paweł VI, doktor misterium Chrystusa” ukazała się w wydawnictwie watykańskim i jest zbiorem homilii wygłoszonych w latach 2008-2014 w święto Przemieniania Pańskiego, będące też rocznicą śmierci papieża Montiniego.

„Paweł VI! Często zastanawiałem się, czy ten papież nie powinien być uważany za męczennika” – wyznaje Franciszek. Jak wspomina, przed mszą beatyfikacyjną swego poprzednika pół żartem pół serio zadał pytanie obecnemu prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, jaki kolor szat należałoby użyć: biały czy czerwony. „On nie zrozumiał mnie i zauważył, że czerwień jest kolorem przewidzianym dla obrzędów pogrzebowych papieży… wyjaśniłem więc, co mam na myśli i obaj pozostaliśmy w zadumie” – wspomina Franciszek.

PRZECZYTAJ: Bp Muskus o ks. Isakowiczu-Zaleskim: „Gdy trzeba było, walczył z wielką determinacją”

Reklama

Wskazuje, że sam Paweł VI w spotkaniu bożonarodzeniowym z kurią z 1969 roku mówił, że Sobór Watykański II wywołał stan czujności, ale pod pewnymi względami także duchowego napięcia, w tym kryzys wielu księży. To jest nasza korona cierniowa – mówił papież Montini.

Franciszek podkreśla, że niektóre przemówienia jego poprzednika, jak choćby te z Manili czy Nazaretu, pozostają dla niego bardzo ważne. „Powszechnie [też] wiadomo, że moja pierwsza adhortacja apostolska «Evangelii gaudium» miała być trochę jak druga strona medalu adhortacji «Evangelii nuntiandi», dokumentu duszpasterskiego, który bardzo kocham” – dodaje papież. Wskazuje na szczególne wyrażanie wspomnianej adhortacji, które zachował w sercu i wielokrotnie powtarzał w swej posłudze duszpasterskiej: „słodka i pocieszająca radość ewangelizowania”.

ZOBACZ TEŻ: Czy celibat jest potrzebny? Oddajmy głos księżom

Reklama

Vatican News

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę