Od 1 października w Watykanie obowiązkowy będzie „paszport covidowy”

Obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli od 1 października okazywać paszport covidowy. Dokument ten ma potwierdzać zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

fot. Valle GB / Cathopic

Na prośbę Papieża

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello. Powołał się w tej kwestii na rozmowę z Papieżem. Franciszek przyznał, że „konieczne jest zapewnienie zdrowia i dobrego samopoczucia wspólnoty pracy z poszanowaniem godności, praw i fundamentalnej wolności każdego człowieka”.

Posiadanie paszportu sprawdzać będzie watykańska żandarmeria. Kontrolę przejdą wszyscy wchodzący na terytorium Państwa Watykańskiego.

Rozszerzony zakres szczepień we Włoszech

Jak mówi Bertello, Papież zezwolił na „podjęcie wszelkich odpowiednich środków w celu zapobiegania, kontrolowania i zwalczania trwającego zagrożenia zdrowia publicznego w Państwie Watykańskim”.

Reklama
Reklama

Rozporządzenie nakazujące szczepienia przeciwko COVID-19 dla gości i pracowników Państwa Watykańskiego zostało podpisane 18 września, dzień po tym, jak włoski rząd rozszerzył zakres szczepień na sektor publiczny i prywatny.

Wyjątek dla uczestników nabożeństw

Obowiązek posiadania paszportu covidowego w Watykanie nie będzie dotyczyć wiernych, którzy przychodzić będą jedynie na ceremonie religijne lub środowe audiencje generalne.

Zobligowani będą oni do przestrzegania już obowiązujących tam zasad ostrożności i higieny. Jak można przeczytać w rozporządzeniu, będą mieli oni dostęp do liturgii „na czas ściśle niezbędny do przeprowadzenia obrzędu”.

Reklama
Reklama

os, KAI, catholictelegraph / Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę