Nasze projekty

Na placu św. Piotra stoi już choinka

W czwartek rano na placu św. Piotra stanęła bożonarodzeniowa choinka. 28-metrowa jodła pochodzi z północnych Włoch, z Piemontu. Po świętach drzewko wykorzystane będzie do produkcji zabawek, które zostaną przekazane Caritas.

fot. Gabriella Clare Marino / Unsplash

Sosna przejechała niemal 700 km

Dolina Maira, z której pochodzi drzewo, leży w północno-zachodnich Włoszech, w Piemoncie. Pochodząca stąd jodła zostanie przetransportowana helikopterem na szosę, skąd dalej jechała do Rzymu. Drzewko miało do przebycia blisko 700 km.

Transport choinki wyruszył do Rzymu we wtorek. Prezydent Piemontu Alberto Cirio, wyjaśnił, że w jego regionie drzewa są ważne i nie wycina się ich przypadkowo. Ta 56-letnia jodła została ścięta na wniosek straży pożarnej, ponieważ stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Choinka na Placu św. Piotra w Rzymie – w tym roku przyjedzie z Alp

Reklama

Obok choinki stanie na placu św. Piotra szopka, która w tym roku będzie nawiązywać do 800-lecia pierwszej bożonarodzeniowej inscenizacji, którą 25 grudnia 1223 r. przygotował w Greccio św. Franciszek z Asyżu.

Choinka na Placu świętego Piotra

Ideę stawiania choinek na Placu św. Piotra w Rzymie zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1982 r. Pomysł ten bardzo szybko zyskał uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu.

Reklama

W ciągu tych 40 lat dwukrotnie pojawiły się w Watykanie drzewka z Polski. W 1997 r. na Watykanie stanęła choinka od polskich Górali a w roku 2017 – choinka z Ełku.

Za jego pontyfikatu były inaugurowane tuż przed samymi świętami i pozostawały na miejscu do 2 lutego, czyli święta Ofiarowania Pańskiego. Obecnie szopkę odsłania się o wiele wcześniej, w tym roku 9 grudnia, a demontuje już po Niedzieli Chrztu Pańskiego, która w przyszłym roku przypada 7 stycznia.

Po świętach choinka będzie natomiast wykorzystana do produkcji zabawek, które zostaną przekazane Caritas.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę