Nasze projekty

Choinka na Placu św. Piotra w Rzymie – w tym roku przyjedzie z Alp

Na Placu św. Piotra stanie w tym roku 25-metrowa jodła z alpejskiej wsi Marca. Będzie ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Bożego Narodzenia.

Z Piemontu do Rzymu

Dolina Maira, z której pochodzi drzewo, leży w północno-zachodnich Włoszech, w Piemoncie. Pochodząca stąd jodła zostanie przetransportowana helikopterem na szosę, skąd pojedzie dalej do Rzymu. Będzie musiała przejechać blisko 700 km.

Według dziennika LaStampa akcja przetransportowania choinki będzie kosztować ok. 65 tys. euro. Włączają się w nią jednak sponsorzy i ofiarodawcy. Gmina chce prosić także o pomoc włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aby wydano zgodę na bezpłatne udostępnienie helikoptera przez straż ogniową. Burmistrz gminy przyznał, że akcja będzie też znaczącym działaniem promującym miejscowość.

Zwyczaj zapoczątkowany przez Jana Pawła II

Ideę stawiania choinek na Placu św. Piotra w Rzymie zapoczątkował św. Jan Paweł II w 1982 r. Pomysł ten bardzo szybko zyskał uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu.

Reklama

W ciągu tych 40 lat dwukrotnie pojawiły się w Watykanie drzewka z Polski. W 1997 r. na Watykanie stanęła choinka od polskich Górali a w roku 2017 – choinka z Ełku.

os, KAI / Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę