Nasze projekty

Papież spotka się z osobami z Arki dotkniętymi sprawą Jeana Vaniera

O ujawnionych w minioną sobotę przypadkach wykorzystywania seksualnego przez założyciela Arki Jeana Vaniera papież Franciszek został powiadomiony już w styczniu. Nie krył szoku, ale też zapowiedział wsparcie. Audiencja z członkami wspólnot Arki zaplanowana jest na maj.

O bliskości papieża z członkami wspólnot Arka, dotkniętymi doniesieniami o Jeanie Vanierze, poinformował w Radiu Watykańskim Stephan Posner stojący na czele międzynarodowej federacji Arki. 

Przyznał, że o sprawie papież został powiadomiony już w styczniu, zanim sprawa przeciekła do prasy. 

Reakcja Papieża była serdeczna, okazał nam wielkie wsparcie. Przyznał, że sam jest w wielkim szoku, ale zarazem chciał nam dodać otuchy, zapewnił nas, że jest z nami w tych trudnych chwilach. Postawił nam konkretne pytanie: co mogę dla was zrobić? Poprosiliśmy o spotkanie dla delegacji naszych członków za kilka miesięcy. Franciszek od razu się zgodził, zapytał tylko, jak wielka to będzie grupa i kiedy chcielibyśmy do niego przyjechać. Następnego dnia otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie audiencji pod koniec maja dla setki naszych członków.

Reklama
Reklama

– powiedział Radiu Watykańskiemu Stephan Posner.

Pierwotnie kierownictwo Arki chciało przygotować członków i podopiecznych wspólnot na przyjęcie tych bolesnych wiadomości. Okazało się to niemożliwe na skutek przecieków prasowych. Wyniki dochodzenia trzeba było opublikować wcześniej niż pierwotnie zamierzano. Jak mówi Posner, kierownictwo Arki osobiście poinformowało o tej sprawie Papieża, który zadeklarował ze swej strony wszelką możliwą pomoc.

? PRZECZYTAJ: Dochodzenie wykazało, że Jean Vanier wykorzystywał sześć kobiet

Reklama
Reklama

W opublikowanym w sobotę komunikacie prasowym przedstawiono wyniki dochodzenia zleconego organizacji niezależnej. Obejmowało ono świadectwo dotyczącego założyciela wspólnot „l’Arche” i „Wiara i Światło”, Jeana Vaniera (1928-2019), oraz jego związek z ojcem Thomasem Philippe, którego uważał za swojego duchowego ojca. Dochodzenie otrzymało wiarygodne i spójne świadectwa sześciu dorosłych kobiet, obejmujące okres od 1970 do 2005 roku.

Szczegółowo informowaliśmy zarówno Kościół we Francji, jak i Stolicę Apostolską o przebiegu dochodzenia. Osobiście spotkaliśmy się też z Ojcem Świętym. Miało to miejsce pod koniec stycznia

– dodał.

Reklama

Dochodzenie zostało przeprowadzone przez GCPS, niezależną brytyjską firmę doradczą, która specjalizuje się w udoskonalaniu procedur zapobiegania wykorzystywania i ich zgłaszania. Ponadto L’Arche International ustanowiło Niezależny Komitet Nadzoru składający się z dwóch byłych starszych urzędników służby cywilnej we Francji w celu oceny rzetelności i wiarygodności procesu dochodzenia i jego ustaleń.

KAI, ms/stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę