Gwardia Szwajcarska: nowi oficerowie i rozbudowa koszar
W Watykanie odbyła się wczoraj uroczysta promocja 18 oficerów i podoficerów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Przy tej okazji zapowiedziano, że od stycznia „papieska armia” będzie liczyła więcej członków - 135 gwardzistów, w porównaniu do 122 obecnie.
Polub nas na Facebooku!
W związku z reformą organizacji wewnętrznej Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej, 29 kwietnia 2018 roku papież Franciszek zezwolił na zwiększenie liczebności tej formacji z 110 do 135 osób, dając również możliwość promowania nowych kadr w korpusie. Pierwsze takie promocje miały miejsce w grudniu 2018 roku. W międzyczasie zwiększono liczbę gwardzistów. Dzięki wczorajszym awansom, wszystkie zaplanowane stanowiska kierownicze zostały obsadzone. Jednocześnie rozbudowywane są i modernizowane koszary Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Gwardia Szwajcarska służy papieżom od 1506 r. Obecnie liczy 110 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie młodzi katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy, a zaprzysiężenie rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja na pamiątkę tzw. „sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu przez wojska cesarza Karola V w dniu 6 maja 1527 r. Zginęło wówczas 147 szwajcarskich żołnierzy, broniących Klemensa VII (1523-1534).
Obecnie większość rekrutów zobowiązuje się do służby w Gwardii Szwajcarskiej na dwa lata. Gwardziści odpowiadają za osobistą ochronę papieża oraz kontrolują wejścia do Watykanu. Domu św. Marty, w którym mieszka papież, strzegą częściowo gwardziści, a częściowo żandarmi watykańscy.
ZOBACZ TEŻ: Gwardia Szwajcarska wolna od koronawirusa
ah, KAI/Stacja7