Nasze projekty

Franciszek zlecił wizytację w jednej z watykańskich kongregacji

Papież poprosił włoskiego biskupa Egidio Miragoli, o przeprowadzenie wizytacji w Kongregacji ds. Duchowieństwa, której kompetencje dotyczą ponad 410 tysięcy księży katolickich na całym świecie – podaje na łamach portalu America Gerard O’Connell.

Biskup Miragoli ogłosił tę wiadomość w liście do księży swojej diecezji leżącej w Piemoncie, na północnym zachodzie Włoch. Wyjawił, że pod koniec ostatniego zgromadzenia plenarnego konferencji włoskiego episkopatu, Franciszek zwrócił się do niego „o przysługę” i zlecił przeprowadzenie „w jego imieniu” wizytacji Kongregacji ds. Duchowieństwa. Kilka dni temu, podczas spotkania w Domu Świętej Marty papież wyjaśnił dość szczegółowo, czego od niego oczekuje.

Biskup spotka się z każdą osobą pracującą w kongregacji

Biskup Miragoli powiedział swoim księżom, że będzie musiał spotkać się z każdą z osób pracujących w kongregacji i rozpocznie te spotkania twarzą w twarz w środę 9 czerwca. Przypuszcza, że ta praca potrwa „co najmniej przez czerwiec”, biorąc pod uwagę inne jego zobowiązania duszpasterskie w tym miesiącu, w tym bierzmowania. Poprosił swoich księży o wyrozumiałość i cierpliwość w tym okresie.

Wiadomość ta pojawiła się krótko przed oczekiwaną rezygnacją obecnego prefekta tej dykasterii, włoskiego kardynała Beniamino Stelli, który 18 sierpnia skończy 80 lat. Papież Franciszek mianował kardynała Stellę, byłego dyplomatę Stolicy Apostolskiej, prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa 21 września 2013 r., a 22 lutego 2014 r. włączył go do Kolegium Kardynalskiego.

Reklama
Reklama

Wizytacja może opóźnić nominację nowego prefekta

Oczekiwano, że Franciszek ogłosi nazwisko następcy kardynała-prefekta mniej więcej w tym czasie, ale wizytacja może spowodować opóźnienie, jak to miało miejsce w przypadku Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, gdzie papież Franciszek również zarządził wizytację przed mianowaniem nowego prefekta, arcybiskupa Arthura Roche’a.

Biskup Egidio Miragoli, uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, a 29 września 2017 papież Franciszek mianował go ordynariuszem diecezji Mondovi. 29 lipca 2019 r. Ojciec Święty mianował go członkiem Kolegium do rozpatrywania odwołań w sprawie delicta reservata (przestępstwa zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej), utworzonego przy Kongregacji Nauki Wiary.

Wszystkie seminaria są podporządkowane tej kongregacji

Kongregacja ds. Duchowieństwa zatrudnia 27 duchownych (w tym prefekta) i dwie osoby świeckie. Jej początki sięgają 1564 roku, kiedy powołano kongregację, która miała czuwać nad prawidłową interpretacją i realizacją dekretów Soboru Trydenckiego. Wówczas nosiła nazwę Kongregacji Soborowej, którą zachowała do 31 grudnia 1967 roku. Później papież Paweł VI, w ramach reformy Kurii Rzymskiej, konstytucją apostolską „Regimini Ecclesiae Universae” zmienił jej nazwę na Kongregację ds. Duchowieństwa. Jej zadania zostały jeszcze bardziej wykrystalizowane przez Jana Pawła II w 1988 roku na mocy konstytucji apostolskiej „Pastor Bonus”.

Reklama
Reklama

Na krótko przed ogłoszeniem swojej rezygnacji, papież Benedykt XVI wydał motu proprio 16 stycznia 2013 r., które podporządkowało wszystkie seminaria Kongregacji ds. Duchowieństwa, z wyjątkiem tych, które podlegają Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

kh/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę