Nasze projekty

Franciszek: „Pragnę, aby jubileusz stał się okazją do zawieszenia broni”

Papież Franciszek wyraził pragnienie, aby nadchodzący jubileusz "stał się naprawdę pomyślną okazją do zawieszenia broni we wszystkich krajach, w których toczą się walki!".

fot. Dmytro Tolokonov/Unsplash/vatican news/youtube.com

O tym, że nadzieja nie jest „optymizmem, ani mglistym pozytywnym przeczuciem przyszłości” lecz „konkretną cnotą, postawą życiową i wiąże się z konkretnymi wyborami”, pisze papież Franciszek w przedmowie do książki F.A. Grany, zatytułowanej „Jubileusz miłosierdzia”, która ukazała się w poniedziałek w języku włoskim.

W swojej refleksji na temat nadziei, papież Franciszek zauważa, że karmi się ona „zaangażowaniem każdej osoby w dobro”, a jej pielęgnowanie i podsycanie jest „działaniem społecznym, intelektualnym, duchowym, artystycznym i politycznym, w najpełniejszym tego słowa znaczeniu”. Nazywa ją „zasiewem przyszłości”.

Papież: „chciałbym, aby była okazją do nawrócenia”

Franciszek wyraża też pragnienie, aby, w kontekście trwających wojen, wyścigów zbrojnych i mnożących się niesprawiedliwości społecznych, „nadchodzący Jubileusz stał się naprawdę pomyślną okazją do zawieszenia broni we wszystkich krajach, w których toczą się walki!” Przypomina też liczne zaproszenia, które zawarł w bulli ogłaszającej Roku Jubileuszowy, m.in. to, do zniesienia na świecie kary śmierci.

Reklama

Chciałbym, aby ta pielgrzymka nie była wycieczką turystyczną lub osiągnięciem celu, jak olimpiada. Chciałbym, aby naprawdę była okazją do nawrócenia, do spojrzenia na swoje życie w świetle Ewangelii, do słuchania jedynego Słowa, które zbawia, Słowa Jezusa Chrystusa – tak o przejściu przez Drzwi Święte w Roku Jubileuszowym pisze Franciszek. Zachęca też, aby temu gestowi towarzyszył uczynek miłosierdzia, wykonany dyskretnie i na miarę własnych możliwości, oraz modlitwa w intencji Ojca Świętego.

ZOBACZ TEŻ: Już w tym tygodniu ponowne otwarcie katedry Notre Dame

W opublikowanym tekście, papież podkreśla również, że Jubileusz nie jest drogą dla wybranych, ale, wraz z przysługującym w tym czasie odpustem, jest czasem dla wszystkich, „ponieważ wszyscy jesteśmy grzesznikami, nawet papież, i potrzebujemy przebaczenia”. Zachęca do jak najpełniejszego zrozumienia owego „narzędzia duszpasterskiego”, jakim są obchody jubileuszowe, obecne w Kościele od 1300 roku. I przypomina, że przyszłorocznym będą towarzyszyły dwa wyjątkowe „znaki nadziei”: kanonizacje błogosławionych Pier Giorgia Frassatiego i Carla Acutisa.

Reklama

Vatican News PL, KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja