Franciszek, patriarcha Bartłomiej i abp Welby apelują o ochronę stworzenia. „To krytyczny moment”

Po raz pierwszy przywódca Kościoła katolickiego, patriarcha prawosławny i przewodniczący wspólnoty anglikańskiej wspólnie apelują o pilną potrzebę zrównoważenia środowiska i tego, jaki wpływ na ubóstwo ma zanieczyszczenie przyrody.

Fot: Pixabay.com/stevepb

Apel pojawił się na stronie biura prasowego Watykanu i został opublikowany przed listopadowym szczytem klimatycznym COP26, który odbędzie się w Glasgow. „Wzywamy wszystkich, bez względu na ich przekonania, światopogląd, aby starali się słuchać wołania ziemi i wołania ludzi ubogich” – czytamy w dokumencie.

Chrześcijańscy przywódcy ostrzegają w tekście, że „jutro może być gorsze”. „To krytyczny moment. Od tego zależy przyszłość naszych dzieci i przyszłość naszego wspólnego domu. (…) Utrata bioróżnorodności, degradacja środowiska i zmiana klimatu są nieuniknionymi konsekwencjami naszych działań, ponieważ chciwie zużyliśmy więcej zasobów Ziemi, niż nasza planeta mogła do wytrzymać”. Autorzy podkreślają też, że ofiarami tych nadużyć są najbiedniejsi na świecie, a są oni najmniej za nie odpowiedzialni.

Na końcu apelu Franciszek, Bartłomiej i abp Welby proszą trzy rzeczy: o modlitwę w intencji światowych przywódców przed listopadowym szczytem; o poświęcanie się dla dobra planety, a także o skoncentrowanie się na przejściu z gospodarki zysku, do gospodarki zrównoważonej.

Reklama
Reklama

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę