Franciszek: nieopisane okrucieństwo Holokaustu nie może się powtórzyć

Podczas środowej audiencji ogólnej, papież podkreślił, że Holokaust nie może zostać zapomniany. "To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć" - mówił Franciszek.

fot. Calixto N. Llanes/Juventud Rebelde (CUBA)/Flickr

Franciszek nawiązał do obchodzonego, 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Konieczne jest przypomnienie tej eksterminacji milionów Żydów i osób różnej narodowości i wyznań. To nieopisane okrucieństwo nie może się więcej powtórzyć. Apeluję do wszystkich, a zwłaszcza do wychowawców i rodzin, aby sprzyjały wzrastaniu w nowych pokoleniach świadomości horroru tej czarnej karty historii, aby nigdy nie została ona zapomniana. Tak, aby możliwe było budowanie przyszłości, w której godność ludzka nie będzie więcej deptana – powiedział Franciszek.

ZOBACZ TEŻ: Więźniarka Auschwitz spotkała się z papieżem. „Byłam najdłużej żyjącym dzieckiem w obozie”

Reklama
Reklama

W obozie zginęło ponad milion osób

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Natomiast dwa lata później powstał Auschwitz II-Birkenau i został miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała zarazem sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

27 stycznia 1945 roku, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę