Nasze projekty

Franciszek: migranci są zazwyczaj odrzucani i spotykają się z niechętnym nastawieniem

"Wspólnota międzynarodowa musi pilnie zająć się warunkami, które prowadzą do nielegalnej migracji, aby migracja mogła się stać świadomym wyborem, a nie dramatyczną koniecznością" - podkreślił papież Franciszek.

fot. Dimitri Conejo, Sanz/ Cathopic

Papież skierował przesłanie do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z okazji 70-lecia jest istnienia. Przypomniał, że Stolica Apostolska od dziesięciu lat jest państwem członkowskim tej instytucji i przystąpiła do niej, aby ukazywać wymiar etyczny ruchów migracyjnych, a także współpracować w udzielaniu pomocy ludziom, którzy opuścili własną ojczyznę.

Franciszek podkreślił, że nie należy koncentrować się na liczbach, lecz dostrzec ludzkie oblicze migracji. Przypomniał, że do takiej postawy względem migrantów zobowiązuje większość religii.

„Migranci są zazwyczaj odrzucani”

Jak podkreślił papież, „często słyszymy, co państwa robią, aby przyjąć migrantów”, ale ważnym pytaniem jest również „jakie korzyści przynoszą migranci społecznościom, które ich przyjmują, jak je wzbogacają”.

Reklama

Z jednej strony, na rynkach krajów o średnio-wysokich dochodach istnieje duży popyt na migrującą siłę roboczą, która jest mile widziana jako sposób na zrekompensowanie niedostatków. Z drugiej strony, migranci są zazwyczaj odrzucani i spotykają się z niechętnym nastawieniem ze strony wielu społeczności przyjmujących – napisał Franciszek.

„Migranci nie otrzymali pomocy przewidzianej na czas pandemii”

Ten „podwójny standard”, jak dodał, „wynika z przewagi interesów ekonomicznych nad potrzebami i godnością osoby ludzkiej”.

Tendencja ta była szczególnie widoczna podczas blokad spowodowanych przez COVID-19, kiedy wielu migrantom, wykonującym podstawowe prace, nie przyznano korzyści wynikających z programów pomocy gospodarczej przewidzianej na czas pandemii COVID-19, a nawet dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i szczepień – przypomniał papież.

Reklama

W przesłaniu papież wskazał kilka konkretnych wyzwań, które dotyczą m.in. uregulowania sytuacji migrantów, ponieważ więcej legalnych dróg pozwoli uchronić ich przed światem przestępczym.

„Należy pilnie podjąć wysiłki, aby migracja nie była jedyną opcją dla osób poszukujących pokoju”

Franciszek przypomniał również o potrzebie integracji migrantów, ale z poszanowaniem prawa i kultury państw, które ich przyjmują, w duchu spotkania i wzajemnego ubogacenia.

Jak podkreślił, „wspólnota międzynarodowa musi pilnie zająć się warunkami, które prowadzą do nielegalnej migracji, aby migracja mogła się stać świadomym wyborem, a nie dramatyczną koniecznością„.

Reklama

Aby większość osób, które mogą godnie żyć w swoich krajach pochodzenia, nie czuła się zmuszona do nielegalnej migracji, należy pilnie podjąć wysiłki w celu stworzenia lepszych warunków gospodarczych i społecznych, tak aby migracja nie była jedyną opcją dla osób poszukujących pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej – podkreślił papież.

kh/VaticanNews/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę