Nasze projekty

Franciszek: Kościół, każdy ochrzczony, jest w świecie, dla świata, ale nie należy do świata

Papież spotkał się ze wspólnotą księży starających się żyć charyzmatem franciszkańskim, która powstała 70 lat temu w Asyżu.

Fot. Long Thiên/Wikipedia

Mowa o Instytucie Świeckim Kapłanów Misjonarzy Królewskości Chrystusa, który powstał 70 lat temu przy kościele San Damiano w Asyżu. Podczas audiencji Franciszek postanowił mówić spontanicznie, przygotowane zaś przemówienie przekazał zebranym do przeczytania.

Inspirując się słowem „świecki” w nazwie instytutu, Franciszek zaznaczył w tekście, że należy rozróżnić „świeckość” i „laickość”. Ta pierwsza jest wymiarem Kościoła, którego Bóg wezwał do służby w tym świecie. Kościół, każdy ochrzczony, jest w świecie, dla świata, ale nie należy do świata – podkreślił papież.

Jak napisał, członkowie instytutu są kapłanami diecezjalnymi w pełni włączonymi w struktury lokalne Kościoła a instytut pomaga im wypełnienie ich powołania.

Reklama

Czyni to zgodnie z charyzmatem franciszkańskim, który jest charyzmatem bycia małym: w ten sposób formuje was do pokornej, dyspozycyjnej, braterskiej służby. Czyni to na wzór królewskości Chrystusa, która polega na służbie, hojnym dawaniu, osobistej zapłacie, solidarności z ubogimi i wykluczonymi – napisał papież.

Jak dodał, „Królewskość i małość są jednym w Chrystusie, o czym zaświadcza św. Franciszek”.

ZOBACZ TEŻ: Kard. Nycz do samorządowców: zasada autonomii państwa i Kościoła powinna być respektowana

Reklama

KAI

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę