Franciszek: Jezus prosi, abyś przyjął Go w codziennej rzeczywistości, w której żyjesz

„Jezus prosi, abyś przyjął Go w codziennej rzeczywistości, w której żyjesz; w dzisiejszym Kościele, takim jaki jest; w tych, którzy są blisko ciebie każdego dnia; w konkretności potrzebujących. On jest tam, zapraszając nas do oczyszczenia się w rzece dyspozycyjności i w wielu zbawiennych kąpielach pokory” – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański” w Watykanie.

fot. Vatican News/Youtube.com

Papież nawiązując do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 4, 21-30), mówiącego o odrzuceniu Jezusa przez jego rodaków zauważył, że wskazuje on na wierność Boga, który nie poskramia swojej miłości, nie wycofuje się. Przypomniał, że w pewnym stopniu możemy to dostrzec w rodzicach, którzy są świadomi niewdzięczności swoich dzieci, ale nie przestają ich kochać i czynić im dobrze. Bóg jest taki sam, ale na znacznie wyższym poziomie. I dzisiaj również zaprasza nas, abyśmy wierzyli w dobro, abyśmy niczego nie pomijali w czynieniu dobra – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty nawiązując do dwóch wskazanych w dzisiejszym fragmencie wzorców akceptacji orędzia wiary: wdowy z Sarepty Sydońskiej i Syryjczyka Naaman zaznaczył, iż zaakceptowali oni poprzez dyspozycyjność i pokorę. Tą drogą przechodzi wiara: dyspozycyjność i pokora – podkreślił papież.

„Znajdują Go ci, którzy akceptują Jego drogi i Jego wyzwania”

Jezus również idzie drogą proroków: przedstawia się tak, jak byśmy się tego nie spodziewali. Nie odnajdują Go ci, którzy szukają cudów, nowych doznań, wiary opartej na mocy i zewnętrznych znakach. Znajdują Go natomiast ci, którzy akceptują Jego drogi i Jego wyzwania, bez skarg, bez podejrzeń, bez krytyki i skwaszonych min. Innymi słowy, Jezus prosi, abyś przyjął Go w codziennej rzeczywistości, w której żyjesz; w dzisiejszym Kościele, takim jaki jest; w tych, którzy są blisko ciebie każdego dnia; w konkretności potrzebujących. On jest tam, zapraszając nas do oczyszczenia się w rzece dyspozycyjności i w wielu zbawiennych kąpielach pokory – zaznaczył Franciszek.

Reklama
Reklama

Ojciec Święty przestrzegł przed zamykaniem się na nowości Jezusa i stwierdził, że Pan wymaga umysłu otwartego i prostego serca. Niech Matka Boża, wzór pokory i dyspozycyjności, wskaże nam drogę do przyjęcia Jezusa – powiedział papież.

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty przypomniał o przypadającym dzisiaj 69 Światowym Dniu Trędowatych, przypadającym 1 lutego na Dalekim Wschodzie Nowym Roku Księżycowym a także pozdrowił salezjanów i salezjanki. Papież pozdrowił grupy pielgrzymów obecne na placu św. Piotra, w tym młodzież z włoskiej Akcji Katolickiej uczestniczącej w „Karawanie Pokoju”. Życzył tradycyjnie zgromadzonym smacznego obiadu i prosił o modlitwę w swej intencji.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę