"Jezus jest nadal obecny w świecie poprzez nauczanie swoich uczniów" – mówi papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.

Odnosząc się do dzisiejszej uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, papież wskazał, że dopełnia ono misję Jezusa pośród nas. Jeśli bowiem dla nas Jezus zstąpił z nieba, to zawsze wstępuje tam dla nas. Zstąpiwszy w nasze człowieczeństwo i odkupiwszy je, wstępuje teraz do nieba, zabierając ze sobą nasze ciało. Po prawicy Ojca siedzi od tej pory ludzkie ciało, ciało Jezusa, i w tej tajemnicy każdy z nas rozważa swoje przyszłe przeznaczenie – tłumaczył Franciszek.
Wskazał, że Jezus jest nadal obecny w świecie poprzez nauczanie swoich uczniów. Zachęcił do modlitwy o to, by Maryja „pomogła nam być odważnymi świadkami Zmartwychwstałego Pana w świecie, w konkretnych sytuacjach życiowych”.
Papież o konflikcie izraelsko-palestyńskim: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta?
Franciszek wyznał też, że z największym niepokojem śledzi „gwałtowne starcia zbrojne między Strefą Gazy i Izraelem”, które grożą przerodzeniem się w „spiralę śmierci i zniszczenia”. Zginęło już wielu niewinnych ludzi, w tym również dzieci, co jest „straszne i nieakceptowalne”. Ich śmierć jest – według papieża – znakiem tego, że „nie chce się budować przyszłości, ale chce się niszczyć”.
Franciszek wskazał, że wzrost nienawiści i przemocy w wielu miastach Izraela jest „poważną raną dla braterstwa i pokojowego współżycia między obywatelami, którą trudno będzie zagoić, jeśli szybko nie rozpocznie się dialogu”.
Pytam: dokąd doprowadzą nienawiść i zemsta? Naprawdę myślimy o zaprowadzeniu pokoju, niszcząc drugiego? W imię Boga, który stworzył wszystkich ludzi równych w swych prawach, obowiązkach i godności oraz wezwał ich do wspólnego życia jako bracia, apeluję o uspokojenie, a do odpowiedzialnych – o powstrzymanie szczęku broni i chodzenie drogami pokoju, także z pomocą wspólnoty międzynarodowej – powiedział papież.
Przeczytaj również
Wezwał do nieustannej modlitwy o to, by „Izraelczycy i Palestyńczycy mogli odnaleźć drogę dialogu i przebaczenia, aby być cierpliwymi budowniczymi pokoju i sprawiedliwości, krok po kroku ucząc się wspólnej nadziei i współistnienia jako bracia”. Poprosił o modlitwę za ofiary, szczególnie dzieci, za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju, po czym odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Zdrowaś, Maryjo”.
ag/KAI/Stacja7