Nasze projekty

Franciszek do małżonków: mogą latać talerze, ale pod warunkiem, że na koniec dnia nastąpi pojednanie

Papież przypomina małżonkom, że rodzinne kłótnie są rzeczą ludzką, ale zawsze powinny się kończyć pojednaniem. "Chcę wam powiedzieć, że zimna wojna dnia następnego jest bardzo groźna - mówi.

Fot. Angie Menes/Cathopic

W kolejnym filmie przygotowanym z okazji Roku Rodziny „Amoris Laetitia”, Franciszek nawiązuje nawiązuje do świadectwa hiszpańskiego małżeństwa, które podkreśla potrzebę budowania małżeńskiej i rodzinnej duchowości.

Rosa i Edu są rodzicami sześciorga dzieci i od kilku lat, całą rodziną, są na misjach w Kostaryce. Na filmie pokazują miejsce w swym mieszkaniu, które nazywają rodzinnym sanktuarium. Jak podkreślają, właśnie tam się modlą, spotykają Boga oraz rozwijają duszpasterstwo rodzinne, aby być Kościołem domowym.

„Małżonkowie nigdy nie są sami, nawet wówczas, gdy czują się zdesperowani”

Papież zauważa, że każda rodzina pragnie żyć w pokoju w środowisku, w którym czuje się kochana i zrozumiana. W rodzinie nie ma tylko żony, męża i dzieci, ponieważ w małżeństwie mieszka Jezus. Żyje On w realnej i konkretnej rodzinie. Uobecnia się w konkretnych gestach między małżonkami, rodzicami i dziećmi. Czułość w rodzinie jest bardzo ważna. Kiedy w rodzinie brakuje wyrazów czułości możemy powiedzieć, że nastała w niej egzystencjalna zima – podkreśla Franciszek.

Reklama

Jak stwierdza, ważne, aby głosić „małżonkom, że w ich sakramencie obecny jest Chrystus, że nigdy nie są sami, nawet wówczas, gdy czują się zdesperowani”.

Dlatego ważne jest by małżonkowie, którzy odkryli ten sekret podzielili się nim z innymi, jako przekazywanym słowem, które może oświecić łaską i nadzieją każdą rodzinę. Żadna rodzina nie rodzi się perfekcyjna i doskonała. Nie traćmy nigdy nadziei z powodu naszych ograniczeń. Jednocześnie nie zaprzestawajmy szukać pełni miłości i komunii, które zostały nam obiecane – dodaje.

„Mogą latać talerze, ale pod warunkiem, że przed końcem dnia nastąpi pojednanie”

Franciszek zachęca do większej otwartości parafii na rodziny. Proponuje, by stworzyć w nich okazje do spotkań i modlitwy, wzrostu, konfrontacji i adoracji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Musimy być rodziną rodzin, gdzie każdy czuje się przyjęty i kochany. To jest Kościół – podkreśla Franciszek.

Reklama

Przypomina, że ludzką rzeczą są rodzinne kłótnie i momenty burz. Mogą latać talerze, ale pod warunkiem, że przed końcem dnia nastąpi pojednanie. Mały gest, uśmiech, ale wcześniej przeprosiny. Chcę wam powiedzieć, że zimna wojna dnia następnego jest bardzo groźna – mówi papież w kolejnym filmie z okazji roku poświęconego rodzinie.

kh, VaticanNews/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę