Franciszek do komisji ds. ochrony małoletnich: nadal pozostaje wiele do zrobienia

Chciałbym, abyście zaproponowali Kościołowi najlepsze metody ochrony małoletnich i osób bezbronnych oraz pomocy ofiarom w uzdrowieniu, pamiętając o tym, że sprawiedliwość i prewencja wzajemnie się uzupełniają – powiedział papież Franciszek w przemówieniu do członków Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Fot. influenzando/Cathopic

Wskazał, że ochrona i opieka nad osobami krzywdzonymi ma stać się normą we wszystkich sferach życia Kościoła. Przyznał jednocześnie, że „od kilku lat obserwuje się spadek liczby przypadków wykorzystywania osób małoletnich przez duchownych”.

Chciałbym, abyście co roku przygotowywali dla mnie raport na temat wysiłków Kościoła w zakresie ochrony małoletnich i bezbronnych dorosłych – poprosił papież. Wyjaśnił, że „takie sprawozdanie będzie czynnikiem przejrzystości i odpowiedzialności” oraz „wyraźnym wskaźnikiem naszych postępów w tym zakresie”. Jeśli nie będzie postępu, wierni nadal będą tracić zaufanie do swoich duszpasterzy, co coraz bardziej utrudni głoszenie Ewangelii i dawanie o niej świadectwa – przestrzegł Franciszek.

Zachęcił komisję „do pomocy i nadzoru w dialogu z konferencjami episkopatu – w tworzeniu specjalnych ośrodków, w których osoby, które doznały wykorzystywania, oraz ich rodziny mogą znaleźć przyjęcie i wysłuchanie, a także towarzyszenie im na drodze uzdrowienia i sprawiedliwości”. Przypomniał, że konferencje biskupie powinny „powołać komisje i zapewnić wszelkie środki, aby rozwijać proces opieki nad osobami skrzywdzonymi, stosując wszystkie dostępne metody, a także nad sprawcami, jak ich karać”. I trzeba nad tym czuwać – podkreślił papież. Nadal pozostaje wiele do zrobienia – przyznał.

Reklama
Reklama

kh, KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę