Nasze projekty

Franciszek: Bóg tka naszą historię, łaska przykrywa wszystkie grzechy

O widocznej w Liście św. Pawła do Galatów prawdzie, że prymat łaski przemienia życie i czyni je godnym oddania na służbę Ewangelii mówił dziś Ojciec Święty Franciszek podczas audiencji ogólnej. Papież po raz ostatni przed lipcową przerwą spotkał się z wiernymi na dziedzińcu św. Damazego Pałacu Apostolskiego.

Cathopic/Luis Angel Espinosa

Na wstępie Franciszek wskazał, że w liście Apostoła narodów przebija troska o to, aby zbudować w Galatach prawdziwą tożsamość, na której można oprzeć swe życie. Nie idzie za niskimi argumentami, którymi posługują się jego krytycy. Paweł czuje się zmuszony przypomnieć im, że jest prawdziwym apostołem nie ze względu na swoje zasługi, ale z powodu Bożego powołania. Przypomina swoją drogę życiową i żarliwość o judaizm, zaciekłość, z jaką prześladował Kościół. Uwydatnia też miłosierdzie Boże wobec niego, które doprowadziło go do radykalnej przemiany. Od bycia prześladowcą chrześcijan, został powołany, by stać się apostołem, żeby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa.

Ojciec Święty zauważył, że Paweł jest pełen podziwu i wdzięczności za to, że Bóg objawił mu swego Syna, aby mógł stać się Jego głosicielem wśród pogan. W tym kontekście papież zachęcił do pamięci o tym, w jaki sposób i kiedy Bóg wkroczył w nasze życie. Podkreślił, że nie ma nic przypadkowego w fakcie, że posługuje się On grzesznikiem. człowiekiem kruchym i słabym, aby urzeczywistniać swoją wolę. Wszystko zostało bowiem przygotowane w planie Boga.

On tka naszą historię, a jeśli odpowiadamy z ufnością na Jego plan zbawienia, wówczas to dostrzegamy. Powołanie zawsze wiąże się z misją, do której jesteśmy przeznaczeni; dlatego wymagane jest od nas poważne przygotowanie, wiedząc, że to sam Bóg nas posyła i wspiera swoją łaską. Bracia i siostry, pozwólmy, by prowadziła nas ta świadomość: prymat łaski przemienia życie i czyni je godnym oddania na służbę Ewangelii. Prymat łaski przykrywa wszystkie grzechy, przemienia serca, zmienia życie, pozwala nam widzieć nowe drogi. Nie zapominajmy o tym – powiedział Franciszek kończąc swoją katechezę.

Reklama
Reklama

Franciszek do Polaków: Odkrywajcie obecność wielkich dzieł Bożych

W czasie audiencji Franciszek zwrócił się do Polaków. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Wczoraj obchodziliśmy Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jako wierni aż do śmierci, świadkowie Ewangelii, są oni wymownym przykładem tego, jak łaska Boża może działać w życiu ludzkim i w dziejach Kościoła. Życzę Wam, aby letni odpoczynek stał się uprzywilejowanym czasem by odkryć na nowo obecność wielkich dzieł Bożych w Waszym życiu – powiedział.

Była to ostatnia audiencja Franciszka przed lipcową przerwą. W każdą niedzielę normalnie będzie się odbywał „Anioł Pański”.

ag/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę