Nasze projekty

Franciszek apeluje w liście ze szpitala. „Musimy rozbroić słowa”

"Słowa nigdy nie są tylko słowami: są czynami, które kształtują ludzkie środowiska. Mogą łączyć lub dzielić, służyć prawdzie lub jej nadużywać" – napisał papież Franciszek z kliniki Gemelli w liście do dyrektora dziennika „Corriere della Sera”.

fot. Vatican News/YouTube

List jest odpowiedzią na wyrazy bliskości, jakie dyrektor dziennika, Luciano Fontana, przekazał papieżowi Franciszkowi podczas hospitalizacji w klinice Gemelli. Franciszek podziękował, ale też – poprzez redaktora „Corriere della Sera” – zachęcił wszystkich ludzi mediów, by wzięli odpowiedzialność za słowa, które powinny służyć pokojowi, nie konfliktom i podziałom.

ZOBACZ TEŻ: Stan papieża Franciszka poprawia się. Lepiej oddycha. Nowe informacje

„Szanowny Panie Dyrektorze,Pragnę podziękować za słowa bliskości, przez które chciał Pan być przy mnie w czasie choroby, kiedy, jak wspomniałem, wojna staje się jeszcze bardziej absurdalna. Ludzka kruchość ma bowiem moc, by uczynić nas bardziej przenikliwymi w odniesieniu do tego, co trwa i co przemija, do tego, co daje życie i co zabija. Może właśnie dlatego tak często negujemy nasze ograniczenia i unikamy osób słabych i zranionych. Mają one moc kwestionowania kierunku, który obraliśmy, zarówno jako osoby, jak i wspólnoty” – napisał papież.

Reklama

List papieża z kliniki Gemelli. Franciszek apeluje: „poczujcie pełną wagę słów”

Franciszek napisał, że chciałby zachęcić „wszystkich tych, którzy poświęcają swoją pracę i inteligencję, aby informować za pomocą narzędzi komunikacyjnych, które teraz łączą nasz świat w czasie rzeczywistym: poczujcie pełną wagę słów”.

„Słowa nigdy nie są tylko słowami: są czynami, które kształtują ludzkie środowiska. Mogą łączyć lub dzielić, służyć prawdzie lub jej nadużywać. Musimy rozbroić słowa, aby rozbroić umysły i rozbroić Ziemię. Istnieje ogromna potrzeba refleksji, spokoju, rozumienia złożoności” – podkreślił papież.

Zdaniem papieża, „podczas gdy wojna jedynie niszczy wspólnoty i środowisko, nie oferując rozwiązań dla konfliktów, dyplomacja i organizacje międzynarodowe potrzebują nowej energii i wiarygodności. Religie zaś mogą czerpać ze duchowości narodów, aby rozpalić na nowo pragnienie braterstwa i sprawiedliwości, nadzieję na pokój”.

Reklama

„Wszystko to wymaga zaangażowania, pracy, ciszy, słów. Bądźmy zjednoczeni w tym wysiłku, którego łaska z nieba nie przestanie inspirować i mu towarzyszyć” – podkreślił papież.

Vatican News PL, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja