Nasze projekty

Franciszek apeluje o walkę z bezrobociem młodzieży

O pokonanie bezrobocia wśród młodzieży zaapelował papież Franciszek podczas audiencji dla uczestników Projektu Policoro Włoskiej Konferencji Biskupiej. Powstał on przed 20 laty po Krajowym Kongresie Kościelnym w Palermo. Ojciec Święty wezwał młodych, by nie zniechęcali się trudnościami w znalezieniu zatrudnienia.

– Tak wielu ludzi młodych pada ofiarą bezrobocia! A gdy nie ma pracy, zagrożona jest godność, bo brak pracy nie tylko nie pozwala ci przynosić chleba do domu, ale nie czujesz się godny, by zarabiać na życie – tłumaczył papież. Dodał, że zwłaszcza młodzi powinni móc ufać, że „ich wysiłki, ich entuzjazm, wkład ich energii i ich zdolności nie pozostaną bezużyteczne”.

Tymczasem „ilu z nich przestało już szukać pracy, zrezygnowanych z powodu ciągłych odmów lub obojętności społeczeństwa, które premiuje zazwyczaj uprzywilejowanych – choćby byli skorumpowani – i uniemożliwia wybicie się tym, którzy na to zasługują”. – Nagrodę zdają się otrzymywać ci, którzy są pewni siebie, choćby ta pewność była zdobyta na drodze korupcji. Praca nie jest darem uprzejmie udzielonym nielicznym protegowanym: jest prawem wszystkich! – podkreślił Franciszek.

Zachęcił młodzież do zdobywania lub doskonalenia umiejętności, które umożliwią im znalezienie pracy, Kościół zaś do wspierania „twórczego stylu życia”.

Reklama

– Wasza praca bardzo leży mi na sercu, bo cierpię, kiedy widzę tylu młodych bezrobotnych – wyznał papież, przypominając, że bez pracy jest niemal 40 proc. Włochów poniżej 25. roku życia. Prowadzi to ich nieraz do popadnięcia w uzależnienia lub do samobójstwa.

– Ci młodzi ludzie są naszym ciałem, są ciałem Chrystusa – stwierdził Franciszek, apelując o towarzyszenie im i zapewniając, że mogą liczyć na jego modlitwę.

Przy okazji tej audiencji papież przyjął też grupę osadzonych z więzienia w Sant’Angelo dei Lombardi w Kampanii.

Reklama

pb (KAI/RV) / Watykan

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite