Nasze projekty

Dochód ze sprzedaży papieskiego Lamborghini wspiera chrześcijan w Iraku

Pieniądze ze sprzedanego na aukcji samochodu Lamborghini, który Franciszek otrzymał w prezencie w 2017 roku wsparły m.in. dwa projekty pomocy dla chrześcijan w Iraku. Za 200 tys. euro odbudowano halę spotkań wspólnotowych i przedszkole w Bashiqa na Równinie Niniwy. W czasie wizyty w Iraku papież odwiedzi również ten region.

fot. Aleteia Image Department / Flickr

O tym na co zostały przeznaczone pieniądze poinformował Alessandro Monteduro, przewodniczący włoskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Na odbudowę hali wspólnoty syryjskokatolickiej w Bashiqa, niemal doszczętnie zniszczonej przez Państwo Islamskiej, przeznaczono 166 tys. euro z darowizny papieża o 124 tys. euro z funduszu Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Z kolei na odbudowę niemal całkowicie zburzonego przedszkola przekazano 34 tys. euro ze sprzedaży samochodu. Placówka ze względu na pandemię koronawirusa nie może jeszcze rozpocząć działalności, ale jest w stanie zapewnić opiekę około 70 dzieciom.

Lamborghini dla papieża

W listopadzie 2017 włoski producent aut Lamborghini podarował papieżowi model Huracan RWD Coupe o mocy 580 KM, który podczas aktu przekazania Franciszek sygnował swoim podpisem na masce chłodnicy.

Reklama
Reklama

Później papież przekazał auto na aukcję firmie Sotheby’s w Monako. Po raz pierwszy wylicytowano Lamborghini za niemal 715 tys. euro. Z nieznanych powodów, po aukcji w maju 2018 roku, sprzedaż nie doszła do skutku. Ostatecznie właścicielem samochodu został obywatel Czech, który wygrał je na loterii zorganizowanej przez jedną z organizacji charytatywnych w USA. We wrześniu 2019 papieżowi przekazano kwotę 900 000 euro.

Według informacji z Watykanu, z uzyskanej sumy Ojciec Święty przeznaczył 200 tys. euro na seminarium duchowne i szkołę podstawową na Haiti, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2010 r. Kolejne 300 tys. euro wsparło Wspólnotę Papieża Jana XXIII, która sprawuje opiekę nad ofiarami prostytucji i handlu kobietami.

200 tys. euro otrzymało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a 160 tys. – zaproponowane przez producenta samochodu organizacje „Amici Centrafrica” (Przyjaciele Afryki Środkowej) i GICAM – międzynarodowa organizacja chirurgów ręki, opiekująca się osobami z wrodzonymi uszkodzeniami, urazami, oparzeniami i obrażeniami odniesionymi na skutek klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Reklama
Reklama

Pierwszy papież, który odwiedzi Irak

W czasie czterodniowej pielgrzymki do Iraku w dniach 5-8 marca papież Franciszek odwiedzi m.in. Bagdad, Mosul i Bakhdidę. Szczegółowy plan podróży został opublikowany w poniedziałek przez Watykan.

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi Irak.

ZOBACZ TEŻ: Historyczna pielgrzymka papieża. “To ważny moment dla Iraku”

Reklama

kh/KAI/Stacja7

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę