Nasze projekty

Do czego Franciszek wezwał Kenijczyków? Sprawdź!

Do uczciwego i transparentnego działania na rzecz dobra wspólnego oraz promowania ducha solidarności na każdym poziomie społeczeństwa - wezwał Kenijczyków papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz oraz korpusem dyplomatycznym w Nairobi.

„Proszę was szczególnie, byście okazali autentyczną troskę o potrzeby ubogich, aspiracje młodych i sprawiedliwy podział zasobów naturalnych i ludzkich, jakimi Stwórca obdarzył wasz kraj” – powiedział Ojciec Święty. Wskazał na zagrażający poważny kryzys ekologiczny, który wymaga coraz większej wrażliwości na relacje między człowiekiem a przyrodą.

„Kenia jest państwem młodym i żywotnym, ma głęboko zróżnicowane społeczeństwo, odgrywając znaczącą rolę w tym regionie” – powiedział Franciszek i przypomniał, że Kenia jest narodem ludzi młodych. „Młodzież jest najcenniejszym bogactwem każdego narodu. Troska o nią, inwestowanie w nią i podanie pomocnej ręki to najlepszy sposób, w jaki możemy zapewnić jej przyszłość godną mądrości i wartości duchowych drogich jej przodkom, wartości, które stanowią istotę i duszę narodu” – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Zwrócił uwagę na piękno Kenii, jej gór, rzek i jezior, lasów, sawann i półpustyń, ale także bogactw zasobów naturalnych. W tym kontekście Franciszek wskazał na zagrażający poważny kryzys ekologiczny, który wymaga coraz większej wrażliwości na relacje między człowiekiem a przyrodą. „Naszym obowiązkiem jest przekazanie przyszłym pokoleniom nieskażonego piękna przyrody oraz sprawiedliwe zarządzanie darami, jakie otrzymaliśmy” – podkreślił papież i przypomniał, że „wartości te są głęboko zakorzenione w duszy afrykańskiej”.

Reklama

Franciszek przestrzegł przed światem, który nadal wyzyskuje nasz wspólny dom, zamiast go chronić i wezwał rządzących do działań na rzecz promowania odpowiedzialnych modeli rozwoju gospodarczego.

Franciszek wskazał na wyraźny związek między ochroną przyrody a budowaniem sprawiedliwego i uczciwego porządku społecznego. „Nie może być odnowienia naszej relacji z naturą, bez odnowienia samego człowieczeństwa” – zaznaczył.

Reklama

Papież zwrócił uwagę, że dopóki nasze społeczeństwa doświadczają podziałów, czy to etnicznych, religijnych, czy też gospodarczych, dopóty wszyscy ludzie dobrej woli są wezwani do pracy na rzecz pojednania i pokoju, przebaczenia i uzdrowienia ran.

Ojciec Święty przypomniał, że w dziele budowania porządku demokratycznego, umocnienia spójności i integracji, tolerancji i szacunku dla innych, celem głównym musi być dążenie do dobra wspólnego. „Doświadczenie pokazuje, że przemoc, konflikt i terroryzm karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, rodzącymi się z ubóstwa i frustracji” – powiedział Franciszek i wskazał na konieczność kierowania się nieustraszoną wiarą w wielkie wartości duchowe i polityczne, którymi powinny się kierować osoby odpowiedzialne za życie polityczne, kulturalne i gospodarcze kraju.

Zachęcił je do uczciwego i transparentnego działania na rzecz dobra wspólnego oraz promowania ducha solidarności na każdym poziomie społeczeństwa. „Proszę was szczególnie, byście okazali autentyczną troskę o potrzeby ubogich, aspiracje młodych i sprawiedliwy podział zasobów naturalnych i ludzkich, jakimi Stwórca obdarzył wasz kraj” – powiedział Franciszek.

Papież nawiązał do kenijskiej tradycji, aby dzieci szkolne sadziły drzewa dla potomności. „Niech ten dany przez Boga wymowny znak nadziei na przyszłość i ufności w rozwój, wspiera was w wysiłkach dbania o społeczeństwo solidarne, sprawiedliwe i pokojowe na terytorium tego kraju i na całym wielkim kontynencie afrykańskim” – powiedział papież i zapewnił o swej modlitwie za cały umiłowany naród kenijski.


tom, st (KAI) / Nairobi

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę