Nasze projekty

Papież zatwierdził dekrety o cudach Pawła VI i abp Romero

Ojciec Święty przyjął wczoraj prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato i polecił tej dykasterii wydanie dekretów o autentyczności cudów za przyczyną błogosławionych Pawła VI i arcybiskupa Oscara Romero – pisze na portalu włoskiego katolickiego dziennika Avvenire Stefania Falasca. Oznacza to bliską kanonizację obydwu błogosławionych.

Cud do kanonizacji Pawła VI dotyczy ocalenia życia dziewczynki w łonie matki w piątym miesiącu ciąży. Była to trudna ciąża z powodu przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, co zagrażało życiu dziecka. Kilka dni po beatyfikacji Pawła VI 19 października 2014 r. mieszkająca w prowincji Werona matka pojechała do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Brescii, by pomodlić się za wstawiennictwem pochodzącego stamtąd bł. Pawła VI. Wiedziała bowiem, że cud uznany do jego beatyfikacji miał również związek z trudną ciążą. Dziecko urodziło się 25 grudnia zdrowe i tak jest do tej pory.

Cud do kanonizacji abp. Romero to przypisywane jego wstawiennictwu uzdrowienie kobiety, która po porodzeniu dziecka znalazła się w sytuacji zagrażającej życiu.

Wbrew wczorajszym doniesieniom mediów Stolica Apostolska nie zdecydowała ostatecznie o dacie kanonizacji obu błogosławionych. Data 28 października dla kanonizacji Pawła VI oraz styczeń 2019 dla kanonizacji abpa Romero są jedynie prawdopodobne.

Reklama

Dwaj pozostali błogosławieni, w sprawie których dekrety o autentyczności cudów zatwierdził papiez Franciszek to Franciszek Spinelli i Maria Katrzyna Kasper.
Franciszek Spinelli urodził się 14 kwietnia 1853 w Mediolanie. Wstąpił do seminarium duchownego w Bergamo. W 1875 roku, w wieku 22 lat, przyjął święcenia kapłańskie. Razem z Gertrudą Comensoli założył Instytut Sióstr Czcicielek Najświętszego Sakramentu. Zmarł 6 lutego 1913 w Rivolta d’Adda w opinii świętości. Jest patronem ubogich i opuszczonych. Beatyfikował go 21 czerwca 1992 Jan Paweł II.
Maria Katarzyna Kasper urodziła się 26 maja 1820 r. w miejscowości Dernbach, w Nadrenii-Palatynacie, w rodzinie wielodzietnej. Po śmierci rodziców założyła Zgromadzenie Sióstr Ubogich Służebnic Ukrzyżowanego Jezusa, zaaprobowane przez biskupa w 1850 r. i przyjęła imię zakonne Maria. 27 stycznia 1898 doznała ataku serca. Zmarła 2 lutego tegoż roku w swym mieście rodzinnym. Błogosławioną ogłosił ją 16 kwietnia 1978 Paweł VI.

 

KAI/ad

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę