Nasze projekty

Abp Skworc w Watykanie: sakrament pokuty i Eucharystia prowadzą do pokoju

Na znaczenie sakramentów pokuty i Eucharystii, które prowadzą nas do rozbrojenia serc i otwarcia ich na dar pokoju zwrócił uwagę podczas porannej Eucharystii przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie abp Wiktor Skworc.

fot. Episkopat News/flickr.com

Metropolita katowicki przewodniczył porannej czwartkowej Mszy św., którą sprawował wraz z nim biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz oraz 50 kapłanów. Podczas niej modlono się także za ofiary tragicznej katastrofy górniczej w kopalni Pniówek.

Abp Skworc przypomniał, że św. Jan Paweł II nauczał, iż prawda jest siłą pokoju a nieprawda idzie w parze z tym co prowadzi do przemocy i wojny. Ojciec Święty stanowczo potępiał różne formy nieprawdy: kłamstwo, zniekształcanie informacji, propagandę, a także dyskredytację przeciwnika poprzez manipulacje środkami masowego przekazu, tworzenie klimatu niepewności dla wymuszania uległości. Jego zdaniem przemoc musi się zawsze usprawiedliwiać kłamstwem, przybierać fałszywe pozory obrony jakich jakiegoś prawa czy odpowiedzi na czyjąś groźbę.

Kaznodzieja podkreślił, że chrześcijanie powinni pamiętać, iż są posłani, aby głosić pokój Chrystusa. A do wypełniania tej misji trzeba zgodnie z nauką św. Jana XXIII rozbrojenia serca. Pisał on, iż nie jest możliwe osiągnięcie pokoju bez całkowitego rozbrojenia, które dokonuje się w sercach ludzkich. Prowadzi nas do tego sakrament pokuty, ale także uczynienie miejsca w naszych sercach na przyjęcie daru pokoju, jaki otrzymujemy w Eucharystii. Otwórzmy się na Zmartwychwstałego i jego wielki święty dar tak bardzo dzisiaj potrzebny ludzkiej rodzinie i każdemu z nas – dar w pokoju – zachęcił w Watykanie abp Wiktor Skworc.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę