Nasze projekty

Wybuch w kopalni Pniówek. Abp Skworc prosi o modlitwę

Dziś w nocy w kopalni Pniówek doszło do dwóch wybuchów metanu. Nie żyje pięciu górników, dwudziestu pięciu jest rannych, a siedmiu górników i ratowników jest zaginionych. "Proszę o żarliwą modlitwę: o życie wieczne dla zmarłych górników, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych" - napisał w specjalnym komunikacie abp Wiktor Skworc.

fot. CC BY 2.5/wikipedia.org

W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni Pniówek w Pawłowicach doszło minionej nocy do dwóch następujących po sobie wybuchów metanu. Pierwszy wybuch nastąpił tuż po północy. Natychmiast rozpoczęto akcję ratowniczą w częściowo zawalonym miejscu. Do drugiego wybuchu doszło około 3 nad ranem, podczas ciągle trwającej akcji ratowniczej. Według najnowszych informacji, 5 osób zginęło, 7 jest jeszcze uwięzionych w kopalni. Ponad 20 osób jest w szpitalu z ciężkimi poparzeniami.

Proszę o żarliwą modlitwę: o życie wieczne dla zmarłych górników, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych. Módlmy się w intencji ich rodzin, które zapewniam o jedności i duchowym wsparciu – napisał w specjalnym komunikacie abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przebywa obecnie w Rzymie gdzie, jak poinformował w komunikacie jutro odprawi Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, w czasie której będzie modlił się w intencji ofiar, rannych i zaginionych z powodu wybuchów w kopalni.

Reklama

Publikujemy pełną treść komunikatu:

Bracia i Siostry!

Z wielkim smutkiem wsłuchuję się w informacje docierające z kopalni Pniówek w Pawłowicach Śląskich. W wyniku eksplozji metanu, do której doszło minionej nocy, kilku górników zginęło, kilkunastu trafiło w ciężkim stanie do szpitali, niektórzy, wśród nich ratownicy, nadal są poszukiwani.

Proszę o żarliwą modlitwę: o życie wieczne dla zmarłych górników, o ratunek dla znajdujących się pod ziemią, o powrót do zdrowia dla rannych. Módlmy się w intencji ich rodzin, które zapewniam o jedności i duchowym wsparciu.

Reklama

W związku z moim aktualnym pobytem w Rzymie będę jutro o godzinie 7.10 sprawował Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, w czasie której złożę te intencje na ołtarzu Pana, wzywając orędownictwa świętego Papieża z Polski dla zmarłych, zaginionych, rannych i ich rodzin. Ponieważ ta Msza św. będzie transmitowana przez Radio Maryja, zachęcam wszystkich, dla których będzie to możliwe, do współuczestnictwa w duchu modlitewnej jedności.

Szczęść Boże!

Abp Wiktor Skworc

Reklama

Metropolita katowicki

pa, KAI, wyborcza.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę