Nasze projekty

Abp Skworc po wizycie w Sekretariacie Stanu: zachęcać do dialogu eliminującego wszelkie napięcia

„Nie ulega wątpliwości, że sytuacja społeczno-polityczna w Polsce jest w optyce zainteresowania Stolicy Apostolskiej. Zauważa naszą bardzo spolaryzowaną sytuację społeczną. Intensywność tej polaryzacji jest w Polsce bardzo wysoka, podobnie jak w całej Europie i na świecie” – powiedział abp Wiktor Skworc w rozmowie z KAI po dzisiejszym spotkaniu polskich biskupów w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

fot. Episkopat News/flickr.com

Wyszliśmy po spotkaniu z kardynałem, sekretarzem stanu Pietro Parolinem i jego współpracownikami zachęceni do otwartego dialogu ze wszystkimi, nikogo nie wykluczając. Nie ma ekskluzywnych dialogów, każda autentyczna i szczera rozmowa ma charakter inkluzywny. Mamy wszystkich zachęcać do dialogu, aby eliminować wszelkie napięcia i służyć społecznemu pokojowi – zaznaczył metropolita katowicki.

W swoim wystąpieniu podczas spotkania abp Skworc mówił o relacjach Konferencji Episkopatu Polski z trzema podmiotami życia społecznego: z rządem, parlamentem i samorządem. Wskazał, że „najlepiej i najadekwatniej relacje te układają się na szczeblu samorządowym, ponieważ na tej płaszczyźnie widać najlepiej intensywną troskę o dobro wspólne. W tej relacji najlepiej widać bliskość tych podmiotów wobec obywateli”.

„Dobre byłoby takie miejsce rozmowy, w którym moglibyśmy się spotykać z reprezentantami wszystkich partii”

Hierarcha wyraził ubolewanie, że „nie istnieje instrument strukturalny dialogu” w relacjach z parlamentem. Nie chodzi tylko o Kościół katolicki, ale wszystkie wyznania zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Dobre byłoby takie miejsce rozmowy, w którym moglibyśmy się spotykać z reprezentantami wszystkich partii. Niestety Kościoły chrześcijańskie w Polsce nie mogą prowadzić stałego, strukturalnego dialogu z parlamentem. Jak na razie nie widać chęci zbudowania takiej struktury, choć byłoby bardzo wskazane, aby ona powstała i to w niedalekiej przyszłości. Myślę, że stałaby się świetną platformą współpracy dla wspólnego dobra – powiedział abp Skworc.

Reklama
Reklama

Zaznaczył, że w relacjach z rządem istnieje Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Ale ona, co powtórzyłem dzisiaj szczerze, nie funkcjonuje. Nie spełnia roli pasa transmisyjnego między Kościołem, a władzami państwowymi. Trzeba tę strukturę ożywić, aby sprawnie funkcjonowała. Jej działanie nie może polegać na wymianie korespondencji miedzy przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a premierem. To nie wystarcza – powiedział metropolita katowicki.

„Kościół ze swej natury jest promotorem jedności”

Zaznaczył, że w bardzo spolaryzowanym świecie Kościół stale powinien wychodzić do społeczeństwa z ofertą dialogu i spotkania ludzi różnych opcji ze sobą. Kościół ze swej natury jest promotorem jedności i promuje wartości powszechnie uznawane będące fundamentem każdej ludzkiej rzeczywistości – powiedział arcybiskup.

Jak relacjonował metropolita katowicki, kard. Parolin mile wspominał 24. Konferencję Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP-24, która odbyła się w 2018 r. w Katowicach. W czasie rozmów wielokrotnie wracał do kwestii zmian klimatycznych, ochrony stworzenia i ekologii, czemu jest poświęcona encyklika papieża Franciszka „Laudato si`”.

Reklama
Reklama

W Watykanie z wizytą ad limina Apostolorum przebywa czwarta grupa polskich biskupów – z metropolii katowickiej i krakowskiej

pa/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę