Nasze projekty

400-letni baldachim Berniniego już po renowacji. Kiedy jego odsłonięcie?

Przez osiem miesięcy słynny baldachim Berniniego oczyszczano z brudu, kurzu i tłuszczu. Prace zakończono wcześniej niż zakładano.

fot. iam_os/Unsplash

Renowacja baldachimu jest związana z nadchodzącym Jubileuszem Roku 2025, który papież zainauguruje 24 grudnia otwarciem Drzwi Świętych. Jego odsłonięcie odbędzie się w niedzielę 27 października podczas mszy św. na zakończenie zwołanego przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Przez osiem miesięcy słynny baldachim Berniniego nad ołtarzem głównym Bazyliki św. Piotra oczyszczano z brudu, kurzu i tłuszczu. Ostatni raz poddano go renowacji w 1758 roku, czyli ponad 250 lat temu.

Renowacja baldachimu „ma wielką wartość symboliczną”

Jak podkreślił archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Mauro Gambetti, renowacja baldachimu znajdującego się nad grobem św. Piotra Apostoła, pierwszego papieża i patrona świątyni, „ma również wielką wartość symboliczną”.

Reklama

Kard. Gambetti powiedział, że odrestaurowany baldachim jest symbolem piękna, które ma odzwierciedlać Kościół.

Według inżyniera Alberto Capitanucciego, kierownika wydziału konstrukcyjnego bazyliki św. Piotra, prace rozpoczynano „z wieloma obawami”, ponieważ dostęp do baldachimu z jego delikatnymi detalami zawsze był utrudniony.

ZOBACZ TEŻ: Tak się zmieni Rzym na czas jubileuszu

Reklama

Przy renowacji pracował szesnastoosobowy zespół, w którym około połowę stanowiły kobiety. Koszty renowacji w wysokości około 700 tys. euro pokryje w całości amerykańskie stowarzyszenie katolików Rycerze Kolumba.

Najwybitniejszy artysta epoki baroku Gian Lorenzo Bernini stworzył baldachim z brązu, marmuru, drewna i złota w latach 1624-1635. Baldachim ma 28 metrów wysokości (tyle, co wysokość nawy środkowej Bazyliki Mariackiej w Krakowie) i waży 63 tony. Jest ozdobiony między innymi aniołami, złotymi pędami laurowymi i herbem rodziny Barberini. Z tej rodziny szlacheckiej pochodził papież Urban VIII (1623-1644), który zamówił to dzieło sztuki.

Ponadto, odnawiana jest również Cathedra Petri, czyli ołtarz w absydzie bazylice św. Piotra. W tym przypadku zakończenie prac zaplanowano na grudzień.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja