Znany jezuita z zakazem działalności publicznej. Toczy się przeciw niemu postępowanie

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

fot. Centroaletti/Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

W zeszłym roku do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi, ale nie dotyczyła osób niepełnoletnich. Po tym, gdy dykasteria poprosiła Towarzystwo Jezusowe o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie, zgromadzenie natychmiast wyznaczyło do jego przeprowadzenia zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu).

O złożenie zeznań poproszono różne osoby, a raport końcowy trafił do Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników dochodzenia, dykasteria stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października.

Jezuita z zakazem spowiadania i publicznej działalności

Podczas dochodzenia wstępnego (investigatio previa) wobec o. Rupnika zastosowano różne środki zapobiegawcze: zakaz sprawowania sakramentu spowiedzi, kierownictwa duchowego i prowadzenia ćwiczeń duchowych. Ponadto, zabroniono o. Rupnikowi angażowania się w działalność publiczną bez zgody przełożonego lokalnego. Środki te obowiązują do dziś, jako środki administracyjne, również po odpowiedzi Dykasterii Nauki Wiary.

Reklama
Reklama

Towarzystwo Jezusowe poważnie traktuje każdą skargę na jednego ze swoich członków. Misja Towarzystwa Jezusowego jest również misją pojednania. I chcemy przyjąć wszystkich i każdego otwarcie – czytamy w komunikacie Kurii generalnej Jezuitów.

Urodzony 28 listopada 1954 r. w Słowenii, Marko Rupnik wstąpił do nowicjatu jezuitów 8 września 1973 r. Na zakończenie formacji duchowej i teologicznej przyjął święcenia kapłańskie 29 czerwca 1985 r., a ostateczną profesję zakonną jako jezuita złożył 14 grudnia 1991 r.

Twórczy i natchniony artysta, związał się z Centrum Aletti w Rzymie, założonym przez kardynała Tomaša Špidlika dla dialogu ekumenicznego z Kościołem prawosławnym. Tam ojciec Rupnik opracował i kierował warsztatem tworzenia mozaik sakralnych.

Reklama
Reklama

Był odpowiedzialny za artystyczną renowację kaplicy Redemptoris Mater w watykańskim Pałacu Apostolskim. To mistrzowskie dzieło biblijnych mozaik pokrywających ściany i sufit przyniosło mu sławę.

Zajmował szereg odpowiedzialnych funkcji naukowych a także w organach Stolicy Apostolskiej.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę