Nasze projekty

Zmarł autor „Niewygodnych Ewangelii”

We wtorek 25 września w wieku 86 lat zmarł w Lugano w Szwajcarii ks. Alessandro Pronzato. Był autorem 135 książek poświęconych tematyce religijnej, z których najsłynniejsza to "Niewygodne Ewangelie".

Dwie z jego książek papież Franciszek wręczył 20 września 2015 roku Fidelowi Castro. Największym bestsellerem był z pewnością zbiór jego felietonów-komentarzy do fragmentów Ewangelii wydany pod tytułem  „Niewygodne Ewangelie”. Tylko w samych Włoszech ukazał się w 20 wydaniach o łącznym nakładzie 500 tys. egzemplarzy. Został przetłumaczony na kilkanaście języków, w tym na japoński.

Alessandro Pronzato urodził się 26 czerwca 1932 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1956 r. i był kapłanem diecezji Casale Monferrato w Piemoncie, ale od 1986 roku mieszkał w Lugano, we włoskojęzycznymi kantonie w Szwajcarii. 15 maja 2006 roku Benedykt XVI przyznał mu tytuł prałata, a 18 września tego samego roku został włączony do prezbiterium diecezji Lugano.

Był wykładowcą katechetyki, dziennikarzem, duszpasterzem, popularnym rekolekcjonistą, dyrektorem Centrum Duchowości Valtellina. Papież Paweł VI po przeczytaniu kilku jego książek zachęcał go do kontynuowania jego „błyskotliwego i przenikliwego stylu”, zdaniem niektórych za zbyt bezceremonialnego. Jego pogrzeb będzie miał miejsce 28 września w Lugano.

Reklama
Reklama

Był gościem X Targów Wydawców Katolickich w Warszawie w 2004 roku.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite