Nasze projekty

Zełenski do europarlamentarzystów: oddajemy życie za wartości, aby być wolnymi, tak jak wy jesteście

"Wierzę, że oddajemy życie za wartości, aby być wolnymi, tak jak wy jesteście. Ukraińcy są niesamowici. Poradzimy sobie ze wszystkim i z każdym, jestem przekonany" - mówił do europarlamentarzystów prezydent Ukrainy.

fot. European Parliament/youtube.com

W Parlamencie Europejskim za pośrednictwem połączenia online z Kijowa przemawiał dziś prezydent Ukrainy.

Wierzę, że oddajemy życie za wartości, aby być wolnymi, tak jak wy jesteście. Ukraińcy są niesamowici. Poradzimy sobie ze wszystkim i z każdym, jestem przekonany – powiedział.

Nie czytam przemówienia z kartki, ponieważ jest to czas, w którym papier w moim kraju się skończył. Dzisiaj oddajemy życie za swoje wartości i swoje prawa. Chciałbym usłyszeć od was, że proeuropejski wybór Ukrainy jest także waszym wyborem. Mam trochę czasu, ponieważ akurat nas nie ostrzeliwują. Dziś rano poranek był dla nas tragiczny – kontynuował.

Reklama

Dziś rano dwa pociski uderzyły w Plac Wolności w Charkowie. Dziesiątki zabitych. To cena wolności. Walczymy za nasz kraj. Nikt nie będzie walczył poza nami, ale wierzcie – każda ulica, każdy plac po dzisiejszym dniu będzie się nazywał Placem Wolności – dodał prezydent Ukrainy.

Podczas wczorajszych ataków zginęło 16 dzieci. Putin opowiada, że to jest „operacja specjalna”. Gdzie w tej operacji są dzieci, czy one zaliczają się do naszej infrastruktury? Putin wczoraj zabił 16 dzieci. Nasz naród jest głęboko zmotywowany – mówił Zełenski.

„Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami”

Walczymy także o przetrwanie, to największa z motywacji. Ale walczymy też, by być równorzędnymi członkami Europy. Pokazujemy, że UE będzie silniejsza z Ukrainą. Bez was Ukraina będzie osamotniona – dodał.

Reklama

Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć – to chyba uczciwe marzenie. – zaznaczył.

Dzisiejszy poranek był dla nas tragiczny. To jest cena naszej wolności. Nikt tego za nas nie zrobi. Ukraina już udowodniła, że jest mocna, że jest na równi z wami. Teraz wy udowodnijcie, że w istocie jesteście Europejczykami. Wtedy życie zwycięży śmierć, a światło zwycięży ciemność. Chwała Ukrainie – zakończył.

Po wystąpieniu prezydenta na sali rozbrzmiały oklaski. Wystąpienie wzruszyło wiele osób. Głos tłumacza, który na język angielski tłumaczył prezydenta Zełenskiego w czasie przemowy, wielokrotnie się załamywał.

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił we wtorek podczas nadzwyczajnej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Wcześniej przewodnicząca PE potępiła atak Rosji na Ukrainę. W specjalnym posiedzeniu udział bierze m.in. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

pa, onet.pl, wp.pl/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę