Nasze projekty

Zamach w Mali. Wstępnie 27 ofiar (akt.)

Do ataku na hotel "Radisson Blu" w Bamako w Mali przyznali się terroryści z sunnickiej organizacji Al-Murabitun. Informację podała katarska telewizja al-Dżazira. Grupa związana jest z al-Kaidą i ma na swoim koncie między innymi zamach na francuskich żołnierzy w Mali, a także handel narkotykami.

Według źródeł amerykańskich akcja służb specjalnych w hotelu już się zakończyła. „Możemy potwierdzić, że atak na hotel się zakończył” – poinformował Biały Dom, który równocześnie zaoferował pomoc władzom Mali.

Wstępny bilans to 27 ofiar. Jak podał anonimowy urzędnik Organizacji Narodów Zjednoczonych, 12 ciał znaleziono w piwnicy i 15 na drugim piętrze budynku. Podczas walk z oddziałami specjalnymi zginęło dwóch napastników, ale nie jest jasne, czy wliczono ich do tych 27 ofiar.

Reklama

Przed południem do hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych mężczyzn, krzycząc po arabsku: „Allah jest wielki!” i strzelając w powietrze. W tym momencie w hotelu przebywało około 170 osób. Z budynku udało się wyprowadzić grupę około 30 gości. W chwili decydującego ataku terroryści przetrzymywali 136 zakładników. W szturmie na budynek brały oddziały malijskie, wspierane przez francuskich komandosów oraz oddział amerykańskich wojsk specjalnych.

Reklama

Wśród ofiar ataku na hotel jest obywatel Belgii. Jest to urzędnik parlamentu, który przebywał w Mali.

Hotel „Radisson Blu” jest popularny szczególnie wśród obcokrajowców, głównie przedsiębiorców oraz załóg lotniczych. Prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita skrócił wizytę w Czadzie i wrócił do kraju.

Reklama

BBC/CNN/AFP/IAR/jp/ab/zr

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite