Wybrano tymczasowego zwierzchnika Zakonu Maltańskiego. Został nim Kanadyjczyk

Kanadyjczyk John T. Dunlap pokieruje przez najbliższe miesiące Zakonem Maltańskim. Do czasu kapituły generalnej będzie on – z nominacji papieża Franciszka – namiestnikiem wielkiego mistrza. Za kilka miesięcy odbędzie się kapituła generalna zakonu, która wybierze wielkiego mistrza, którego zakon nie ma od 2020 r., po śmierci księcia Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto.

fot. Order of Malta/Twitter.com

Dotychczasowy namiestnik Marco Luzzago zmarł nagle 7 czerwca. Po jego pogrzebie 14 czerwca nowy namiestnik złożył ślubowanie w obecności specjalnego delegata papieża kard. Silvana Marii Tomasiego i najwyższych władz zakonu.

John T. Dunlap pochodzi z Ottawy, gdzie urodził się w 1957 r. Jest doktorem prawa, specjalizuje się w prawie spółek handlowych i prawie imigracyjnym. Był adwokatem, pracował w nowojorskiej kancelarii Dunnington, Bartholow & Miller. W 1997 r. został doradcą Misji Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Jako pierwszy członek z Ameryki Północnej złożył uroczyste śluby zakonne

Do zakonu wstąpił w 1996 r. Kierował podprzeoratem w Nowym Jorku, a w 2008 r. jako pierwszy członek z Ameryki Północnej złożył uroczyste śluby zakonne. W 2009 r. został wybrany do Najwyższej Rady zakonu, zasiadając w niej przed dwie pięcioletnie kadencje.

Korzenie Zakonu Maltańskiego wywodzą się od szpitalnego bractwa rycerskiego, założonego w Jerozolimie w pierwszej połowie XI w., przez pobożnych włoskich kupców z Amalfi. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali oni hospicjum dla pielgrzymów przybywających z Europy. Zakon czynnie realizuje działalność charytatywną i szpitalną w ponad 120 państwach. Kawalerowie Maltańscy niosą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojennych. W XX w. nastąpił dynamiczny rozwój działalności szpitalnej i dobroczynnej, a także religijnej i dyplomatycznej zakonu.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę