Wojska rosyjskie zniszczyły już co najmniej 28 obiektów sakralnych

Od początku wojny wojska rosyjskie uszkodziły już co najmniej 28 obiektów sakralnych w sześciu regionach, z których większość to cerkwie prawosławne. Informuje o tym Państwowa Służba ds. Etnopolityki i Wolności Sumienia.

fot. ua_industrial/Twitter.com

Rosyjska inwazja przynosi zniszczenia w kościołach, meczetach, synagogach i religijnych instytucjach edukacyjnych w różnych regionach Ukrainy. Podczas gdy kremlowscy propagandyści cynicznie zasłaniają własne imperialne ambicje tezami o «ochronie prawosławia», agresywny atak wojsk rosyjskich niszczy cerkwie i inne świątynie wspólnot religijnych na Ukrainie – czytamy w raporcie.

Co najmniej 28 obiektów o znaczeniu sakralnym, nie licząc przyległych budynków, zostało już uszkodzonych w co najmniej sześciu obwodach Ukrainy: kijowskim, donieckim, żytomierskim, ługańskim, charkowskim i czernihowskim. Przeważająca większość z nich to cerkwie prawosławne.

Rosyjskie pociski spadły m. in.: 14 marca na teren Ukraińskiego Ewangelickiego Seminarium Teologicznego w Kijowie, którego budynki zostały uszkodzone. 12 marca, podczas bombardowania miasta Swiatohirśk w obwodzie donieckim częściowo zniszczona została prawosławna Ławra Świętogórska; również 12 marca w wyniku rosyjskiego ostrzału została zniszczona cerkiew Prawosławnego Kościoła Ukrainy w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim; 9 marca przez falę po ataku rakietowym uszkodzono synagogę Zjednoczonej Gminy Żydowskiej Ukrainy w Charkowie; 2 marca w wyniku ostrzału zniszczone zostały okna i witraże w katolickiej katedrze Wniebowzięcia NMP w Charkowie, a także uszkodzone zostało wyposażenie kościoła; 2 marca w Charkowie ostrzał uszkodził cerkiew uniwersytecką św. Antoniego: 1 marca w Charkowie rosyjski pocisk rakietowy uderzył w budynek kurii diecezji charkowsko-zaporoskiej Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie; 1 marca rosyjski ostrzał uszkodził meczet w Konstantynówce i pobliskie budynki gospodarcze, We wsi Wiazówka w obwodzie żytomierskim okupanci zniszczyli cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę