Nasze projekty

Włochy: Franciszek cieszy się największym zaufaniem

Według dwudziestej już edycji raportu na temat stosunku Włochów do państwa, przygotowanego na zamówienie rzymskiego dziennika „La Repubblica”, papież Franciszek cieszy się zaufaniem 77 proc. mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. To o pięć procent mniej niż przed rokiem, ale o siedem więcej niż zajmujące drugie miejsce w tym rankingu siły porządkowe.

Trzecie miejsce zajmuje oświata (53 proc.), a czwarte prezydent republiki (46 proc.). Na piątym miejscu, z 42 procentami, znajduje się Kościół katolicki. Najniżej cenione są takie instytucje, jak Parlament (11 proc.) i partie polityczne (5 proc.), co robi wrażenie, ponieważ na początku marca odbędą się we Włoszech wybory parlamentarne.

Sondaż przeprowadzono w pierwszej połowie grudnia ubiegłego roku, gdy nie była jeszcze znana data głosowania (4 marca).

O nastrojach społecznych świadczy fakt, że dwóch respondentów na trzech tęskni za rządami „silnej ręki”, a Włosi mają coraz mniej zaufania do siebie samych. O ile w 2014 czterdzieści procent ankietowanych podzielało opinie, że „większość ludzi darzyć można zaufaniem”, o tyle obecnie pogląd ten podziela tylko dwadzieścia osiem procent. Spada również zaufanie do Unii Europejskiej: podziela je tylko trzydzieści procent.

Reklama
Reklama

kg (KAI Rzym) / Rzym

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę