Nasze projekty

Wkrótce wyniki raportu w sprawie kard. McCarricka

Watykan ma opublikować raport w sprawie kard.Theodore'a McCarricka przed dorocznym spotkaniem biskupów amerykańskich - informuje agencja Reuters, powołując się na źródła watykańskie. McCarrick został wydalony z kapłaństwa w zeszłym roku po uznaniu go za winnego przestępstw seksualnych na nieletnich i dorosłych oraz nadużycia władzy.

Raport jest bardzo wyczekiwany, ponieważ może pokazać, jak McCarrick zdołał awansować w szeregach, mimo że jego historia nadużyć seksualnych wśród dorosłych seminarzystów była tajemnicą poliszynela – pisze Reuters. Według informacji agencji raport w sprawie byłego kardynała zostanie opublikowany przez Watykan przed rozpoczęciem spotkania biskupów amerykańskich. Zaplanowano je w dniach 15-19 listopada w formie online.

PRZECZYTAJ: Zakończyło się śledztwo ws. kard. McCarricka. Wkrótce wyniki raportu

Papież Franciszek w 2018 roku nakazał dokładne zbadanie wszystkich dokumentów w biurach Stolicy Apostolskiej dotyczących McCarricka. Cztery diecezje USA, w których służył: Nowy Jork, Metuchen, Newark i Waszyngton, przeprowadziły oddzielne dochodzenie w celu uzupełnienia raportu watykańskiego.

Reklama

Pierwsze oskarżenia

Pierwsze sygnały dotyczące molestowania dzieci przez McCaricka docierały do Watykanu już w 2013 roku, jednak zostały one zignorowane. Dopiero w 2017 roku uwzględniono sprawę za pośrednictwem archidiecezji Nowego Jorku, gdzie zgłosił się mężczyzna, którego duchowny molestował na początku lat 70., kiedy ten był ministrantem w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Powołana komisja zbadała sprawę i przekazała ją do Watykanu.

Kardynał został uznany za winnego przestępstw seksualnych na nieletnich i dorosłych oraz nadużycia władzy. W lipcu 2018 roku po upublicznieniu oskarżeń, papież Franciszek przyjął dymisję McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim, nakazał mu też życie w odosobnieniu. 11 stycznia 2019 roku Amerykanin został wydalony ze stanu kapłańskiego. Po jego odwołaniu ta decyzja została podtrzymana przez Kongregację Nauki Wiary.

Reklama

SPRAWDŹ: Abp McCarrick wydalony ze stanu duchownego

ag/kh/Reuters/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę