Nasze projekty

Zakończyło się śledztwo ws. kard. McCarricka. Wkrótce wyniki raportu

W Watykanie zakończyło się śledztwo w sprawie byłego kardynała Theodore’a McCarricka, który został ukarany za molestowanie seksualne nieletnich – pisze Il Messaggero. Dochodzenie ma wyjawić, kto przyczynił się do tego, że Amerykanin został wydalony ze stanu kapłańskiego dopiero w 2019 roku.

U.S. Institute of Peace/CC BY 2.0

Rozpoczęcie wewnętrznego dochodzenia w kurii rzymskiej zapowiedział sam papież Franciszek po tym, jak okazało się, że przez wiele lat, mimo zarzutów kierowanych wobec kardynała McCarricka, waszyngtońskiemu metropolicie udawało się uniknąć kary. Dochodzenie wobec niego rozpoczęło się dopiero w 2018 roku.

Pierwsze sygnały w 2013 roku

Pierwsze sygnały o tym, że MCarrick mógł molestować w przeszłości dzieci zaczęły docierać do Watykanu już w 2013 roku. Wtedy jednak zostały one zignorowane. Dopiero w 2017 roku uwzględniono sprawę za pośrednictwem archidiecezji Nowego Jorku, gdzie zgłosił się mężczyzna, którego duchowny molestował na początku lat 70., kiedy ten był ministrantem w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Powołana komisja zbadała sprawę i przekazała ją do Watykanu.

W lipcu 2018 roku po upublicznieniu oskarżeń, papież Franciszek przyjął dymisję McCarricka z członkostwa w Kolegium Kardynalskim, nakazał mu też życie w odosobnieniu. 11 stycznia 2019 roku Amerykanin został wydalony ze stanu kapłańskiego. Po jego odwołaniu ta decyzja została podtrzymana przez Kongregację Nauki Wiary.

Reklama
Reklama

Wewnętrzne dochodzenie Watykanu

To nie był jednak koniec sprawy. Papież nakazał przeprowadzić kolejne śledztwo wewnątrz kurii rzymskiej, żeby sprawdzić, dlaczego tak długo sprawa molestowania seksualnego przez McCarricka nie docierała do Watykanu. Śledczy mieli prześledzić materiały archiwalne Stolicy Apostolskiej, ustalić wszystkie istotne fakty i umieścić je w kontekście historycznym – pisze Il Messaggero.

Teraz, jak pisze Igazeta, raport na ten temat jest już gotowy i czeka na upublicznienie. Może on pomóc w lepszym badaniu podobnych spraw przez Watykan.

SPRAWDŹ: Abp McCarrick wydalony ze stanu duchownego

Reklama
Reklama

ag/Il Messaggero/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę