„Widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy z ich ziemi”. Abp Szewczuk w 64. dniu wojny

„Dziś widzimy, jak wróg masowo wypędza synów i córki Ukrainy. Zaledwie wczoraj oficjalne źródła strony rosyjskiej podały, że Rosja wydaliła, deportowała z Ukrainy ponad milion obywateli Ukrainy, z czego prawie dwieście tysięcy to dzieci” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Światosław Szewczuk.

fot. Алесь Усцінаў/pixabay.com

Abp Szewczuk wyjaśnił, czym jest bycie cichym, o którym jest mowa w błogosławieństwach Jezusa Chrystusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię” (Mt 5,5)

Łagodność naszego Zbawiciela przejawia się w Jego służbie człowiekowi, w Jego postawie sługi, który przyszedł z nieba, aby nam służyć. Ta droga pokory i upokorzenia stwarza wewnętrzną przestrzeń dla człowieka, uzdalnia go do przyjęcia darów Bożych, w szczególności daru zmartwychwstania i życia wiecznego, a co więcej, bardziej pozwala mu poznać prawdę o sobie. Ponieważ duma jest pewną iluzją, co do samego siebie, co do własnych zdolności, pochodzenia. Natomiast bycie cichym, łagodność jako błogosławieństwo objawia nam prawdę o nas samych, o naszym pochodzeniu – mówił zwierzchnik UKGK.

„Chcemy być tacy jak Ty – cisi, łagodni”

Zaznaczył, że otrzymawszy sakrament chrztu, jesteśmy córkami i synami Boga, którzy dziedziczą. Dlatego Chrystus mówi: „Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię”. Ta ziemia jest nam dana przez naszego Pana, Stwórcę i Zbawiciela, jako dziedzictwo od Ojca dla synów i córek” – powiedział zwierzchnik UKGK.

Reklama
Reklama

Ludzie wypędzeni ze swojej ziemi, dzieci pozbawione dziedzictwa ziemskiego, stają się obcymi, wygnańcami na tej ziemi. Ale Pan Bóg mówi: „Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię”. Dziś prosimy: „Panie, pozwól nam odkryć w naszych sercach Twoją moc, łaskę, Twoje dziedzictwo. Daj nam pokorę, abyśmy poznali prawdę o sobie, a potem mogli przyjąć to, co nam dajesz. Bo wiemy, że posiadając naszą ziemię, dałeś nam naszą Ojczyznę, nasze państwo jako nasze dziedzictwo, dlatego chcemy być tacy jak Ty – cisi, łagodni, aby sprawiedliwie, na mocy prawa Bożego, odziedziczyć ziemię, którą Ty, Ojcze Niebieski, chcesz nam dać” – powiedział zwierzchnik UKGK.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę