Nasze projekty

Węgry: Orban chce reformy traktatów unijnych

Viktor Orban wzywa do reformy traktatów założycielskich Unii Europejskiej. W wywiadzie dla jednej ze stacji radiowych premier Węgier powiedział, że Unia stanęła w ostatnich latach przed groźnymi wyzwaniami. Nadszedł więc czas, aby ponownie rozważyć podstawy Wspólnoty i zreformować jej traktaty założycielskie.

Odpowiadając na pytanie o holenderską propozycję utworzenia „małej strefy Schengen”, Orban powiedział, że nie tylko ta strefa, ale inne aspekty Unii są nieefektywne i powinny zostać zmienione. Dodał, że kryzys imigracyjny i wzrastające zagrożenie terrorystyczne wymagają wprowadzenia nowych regulacji, dotyczących bezpieczeństwa i kontroli granicznych. Kryzys strefy euro nasuwa zaś pytanie o sens prowadzenia wspólnej polityki monetarnej bez wspólnej polityki fiskalnej – powiedział Victor Orban.

Holandia proponuje nieoficjalnie, by mini-strefę Schengen wspólnie utworzyły kraje Beneluksu, Austria i Niemcy. Nie obowiązywałyby tam kontrole graniczne. Formalnego wbiosku w tej sprawie jednak nie złożono.

Reklama
Reklama

Sprawą kontroli na granicach zewnętrznych strefy Schengen zajmą się dziś w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii.


Reuters 20 11 08.08/IAR wcz./Siekaj/nyg

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite