Nasze projekty

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów UE zachęca do głosowania

W tę niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. „Unia Europejska nie jest doskonała, ale chcemy ją wspólnie ulepszać, korzystając z dostępnych nam instrumentów demokratycznych, począwszy od naszego prawa do głosowania” - stwierdził przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) bp Mariano Crociata.

fot. freepik

Już w najbliższą niedzielę w Polsce i Unii Europejskiej będziemy wybierać swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego na kolejną kadencję. Oddać głos może każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej uprawniony do głosowania. W krótkim oświadczeniu do tej aktywności zachęca bp Mariano Crociata.

„Jako przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE), chcę ponownie zachęcić wszystkich obywateli Europy, zwłaszcza katolików, do głosowania w nadchodzących wyborach europejskich i do uczynienia tego w sposób odpowiedzialny, wybierając kandydatów i partie, które budują lepszą Europę dla wszystkich, Unię Europejską wspólnych i prawdziwych wartości, która promuje pokój, zarówno na naszym kontynencie, jak i poza nim, sprawiedliwość, prawa człowieka, demokrację, solidarność i troskę o nasz wspólny dom”

Gdzie głosujemy?

Głosować będzie można w obwodowych komisjach wyborczych właściwych według miejsca zameldowania lub zamieszkania – takich samych jak w wyborach samorządowych czy do Sejmu i Senatu. Pełną listę komisji można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. W razie wątpliwości obwód oraz adres komisji można sprawdzić w aplikacji mObywatel oraz stacjonarnie w urzędzie gminy.

Reklama

Jak oddać ważny głos?

Komisje wyborcze będą otwarte, podobnie jak w przypadku innych wyborów, w godzinach 7.00-21.00. Aby oddać głos należy wziąć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość – może być to dowód osobisty, paszport czy e-dokument w aplikacji mObywatel. Po otrzymaniu karty do głosowania należy udać się do wyznaczonego miejsca i postawić krzyżyk w kratce przy jednym nazwisku kandydata tylko z jednej listy. Krzyżyk – czyli minimum dwie przecinające się linie.

Niezaznaczenie żadnego lub więcej niż jednego kandydata sprawia, że nasz głos jest nieważny!

Na koniec kartę należy wrzucić do znajdującej się w lokalu urny. Za zniszczenie karty grozić może kara nawet do 3 lat więzienia, 2 lata za wyniesienie karty z lokalu wyborczego.

Reklama

KAI, rp.pl, jk/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja