Watykan apeluje na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w sprawie Ukrainy

"Stolica Apostolska nadal z głębokim niepokojem śledzi sytuację na Ukrainie i wokół niej, i jest głęboko zaniepokojona niedawnym wzrostem napięcia" – oświadczył na forum Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej ks. Janusz Urbańczyk.

fot. Max Kukurudziak/unsplash.com

Watykański dyplomata przypomniał, że podczas dorocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym Franciszek zauważył, że „wzajemne zaufanie i gotowość do podjęcia spokojnej dyskusji powinny inspirować wszystkie zainteresowane strony, aby na Ukrainie można było znaleźć akceptowalne i trwałe rozwiązania”.

Ksiądz Janusz Urbańczyk zauważył również, że papież nie przestaje apelować o pokój. Przytoczył papieskie ostrzeżenie, że „wzrost napięć grozi zadaniem nowego ciosu pokojowi na Ukrainie i stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo kontynentu europejskiego, co może mieć szersze reperkusje”. Przedstawiciel Watykanu podkreślił, że nie wolno szczędzić sił i okazji, by dążyć do dialogu międzynarodowego w celu zakończenia napięć.

Odwołując się do niedawnych słów Papieża, ks. Urbańczyk zauważył, że „wojna jest szaleństwem!”, a z powodu konfliktów „najbardziej cierpią nie ci, którzy decydują o ich rozpoczęciu, ale przede wszystkim ci, którzy są tylko ich bezradnymi ofiarami”, pozbawionymi najbardziej podstawowych praw.  Dlatego Stolica Apostolska uważa za konieczne, aby wszelkie oznaki zagrożenia wojną zostały uciszone, by „mężczyźni, kobiety i dzieci zostali zachowani od okropności konfliktów”.

Reklama
Reklama

pa, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę