Nasze projekty

W Wielką Sobotę specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego

W ubiegłym roku, w Wielką Sobotę miało miejsce specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego. Jak poinformował metropolita stolicy Piemontu, arcybiskup Cesare Nosiglia - i w tym roku wierni będą mieli możliwość uczestniczyć w nabożeństwie poprzez media.

3 kwietnia będzie miało miejsce specjalne odsłonięcie Całunu Turyńskiego – poinformował wiernych metropolita stolicy Piemontu, arcybiskup Cesare Nosiglia. Całun wystawiany jest do publicznego nawiedzenia jedynie przy wyjątkowych okazjach, takich jak np. Rok Jubileuszowy. Nadzwyczajne odsłonięcie Całunu miało także miejsce w tamtym roku, kiedy cały świat sparaliżowała pandemia koronawirusa.

Nabożeństwo specjalnego odsłonięcia Całunu rozpocznie się o godz. 16.30 i będzie transmitowane przez media, we współpracy z watykańską Dykasterią ds. Komunikacji. Modlitwa w Wielką Sobotę będzie prowadzona przez młodych ludzi z Turynu, którzy uczestniczyli w przygotowaniach do Spotkania Europejskiego początkowo planowanego przez Wspólnotę z Taizé w dniach 28 grudnia 2020 r. – 1 stycznia 2021 r., które zostało jednak przełożone z powodu nowych ograniczeń. Przedstawią oni swoje refleksje na temat nadziei.

O Całunie

Całun Turyński to płótno o rozmiarach 4,36 x 1,10 m, w które, jak głosi tradycja, miało być zawinięte ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża. Od 400 lat przechowywane jest w katedrze turyńskiej, w specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy Guarinich. Od XV w. Całun był własnością dynastii sabaudzkiej, której potomkowie w 1983 r. przekazali go papieżowi, a ten z kolei polecił płótno opiece metropolitów turyńskich. Obecnie „strażnikiem Całunu” ustanowionym przez papieża jest arcybiskup Turynu, Cesare Nosiglia.

Reklama

SPRAWDŹ: Tajemnice całunu turyńskiego

kw/KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę