Nasze projekty

W RPA brakuje lekarzy chętnych do wykonywania aborcji

Pomimo legalności aborcji w RPA do 12 tygodnia życia dziecka, kobiety chcące jej dokonać mają trudności ze znalezieniem lekarza lub placówki medycznej, zgadzających się na jej przeprowadzenie. Powodem odmowy jest często klauzula sumienia.

Jak informuje południowoafrykański portal Health-E News, spośród ok. 8 tys. placówek medycznych w RPA, jedynie 7 proc. zgadza się na przeprowadzanie aborcji. Powodem odmowy jest często klauzula sumienia. Także trzy czwarte ankietowanych, pytanych o opinię w ramach prowadzonego w RPA badania postaw społecznych w latach 2003-2006, uważa, że aborcja jest niemoralna, jeśli u dziecka zdiagnozowano potencjalną niepełnosprawność. Z kolei Kościół w RPA zachęca do tworzenia struktur, proponujących matkom rozważającym aborcję alternatywne rozwiązania i pomoc, także po urodzeniu dziecka.

Obecnie w RPA aborcja jest legalna do 12 tygodnia życia dziecka. Jeśli natomiast dziecko poczęło się w wyniku gwałtu, w związku kazirodczym, lub w sytuacji szczególnych trudności finansowych, może zostać poddane aborcji do 20 tygodnia życia.

KAI/ad

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite