Nasze projekty

USA: Donald Trump wygrywa wybory

Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Po podliczeniu głosów w większości stanów kandydat republikanów ma już 279 głosów elektorskich czyli o 9 więcej niż potrzeba do zwycięstwa. To ogromna niespodzianka, bo przedwyborcze sondaże dawały przewagę Hillary Clinton.

fot. Gage Skidmore / Flickr.com

Donald Trump niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał na Florydzie, w Ohio czy Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku czy Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.

Wyniki wyborów są ogromną niespodzianką, bo zaraz po zamknięciu lokali wyborczych sondaże dawały zwycięstwo Hillary Clinton. Z godziny na godzinę okazywało się jednak, że kandydat republikanów wygrywa w stanach, gdzie niemal pewne zwycięstwo mieli demokraci.

Reklama
Reklama

Początkowa atmosfera świętowania w sztabie Hillary Clinton z każdą godziną stawała się słabsza. Na ustawionej w Jacob Javits Center scenie nie pojawiła się większość z gości, którzy mieli uświetnić wieczór wyborczy Hillary Clinton. Kiedy zwycięstwo Trumpa stało się niemal pewne w oczach niektórych widać było łzy.

Reklama
Reklama

Ostatecznie szef sztabu Hillary Clinton zapowiedział, że nie będzie dzisiaj wystąpienia kandydatki demokratów. Clinton zadzwoniła już do Trumpa i przyznała, że przegrała wybory.

Pierwsze przemówienie Donalda Trumpa po wygranej w wyborach

Reklama

Przemawiając w swoim sztabie wyborczym Donald Trump zapewnił, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów. Zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone potrzebują jedności. „Teraz jest czas, by Ameryka zaleczyła rany podziałów. Musimy stanąć razem” – powiedział kandydat Republikanów. Wezwał wszystkich Amerykanów, bez względu na poglądy polityczne, do ustawienia się po jednej i tej samej stronie.

Donald Trump zapowiedział też podwojenie amerykańskiego wzrostu gospodarczego. „Będziemy najsilniejszą gospodarką na świecie” – mówił po ogłoszeniu wygranej. Zapewnił, że jego administracja odbuduje centra amerykańskich miast, a także autostrady, mosty, tunele, szkoły i szpitale. „Naprawimy całą infrastrukturę, która stanie się najlepsza na świecie”. Przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że przy tej odbudowie pracę znajdą miliony ludzi.

Donald Trump zapowiedział również utrzymanie dobrych stosunków z innymi krajami. „Będziemy mieć dobre relacje ze wszystkimi państwami, które chcą mieć z nami dobre relacje”. Dodał, że choć zawsze na pierwszym miejscu będzie stawiany interes Stanów Zjednoczonych, jego administracja obejdzie się uczciwie z każdym państwem.
Nowy gospodarz Białego Domu wspomniał również o Hillary Clinton. Pogratulował jej ciężkiej pracy podczas kampanii wyborczej.

Kandydat Republikanów niespodziewanie zwyciężył w większości stanów wahających się. Kandydat republikanów wygrał między innymi na Florydzie, w Ohio i w Karolinie Północnej. Hillary Clinton wygrała wprawdzie w Virginii, Nowym Jorku i Kalifornii, ale nie zapewniło jej to wystarczającej liczby głosów elektorskich.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Nowy Jork/dw

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę