Ukraina zaprasza papieża. „Byłaby to okazja do uczczenia 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II”

Podczas spotkania z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał zaproszenie dla papieża Franciszka do złożenia wizyty w tym kraju. "Byłaby to wspaniała okazja do uczczenia 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II" - powiedział premier.

Fot: Cathopic/Santiago Mejía LC

Najbliższy współpracownik papieża Franciszka przybywa na Ukrainie na zaproszenie władz państwowych w związku z obchodami 30. rocznicy niepodległości Ukrainy. Kardynał Parolin weźmie udział w głównych wydarzeniach zaplanowanych na 24 sierpnia. Wizyta, która ma charakter ściśle dyplomatyczny i protokolarny, jest wyrazem bliskości i szacunku Stolicy Apostolskiej wobec Ukrainy w czasie, gdy obchodzi ona tak ważną rocznicę.

Ukraińskie dzieci będą leczone w szpitalu dziecięcym Bambino Gesù

Denys Szmyhal zaznaczył, że w trakcie uzgadniania znajduje się obecnie porozumienie w sprawie memorandum o porozumieniu i współpracy między Ministerstwem Zdrowia Ukrainy a watykańskim szpitalem dziecięcym Bambino Gesù. W lipcu Ministerstwo Zdrowia Ukrainy przesłało do Watykanu projekt zaktualizowanego memorandum – dodał premier. Mamy nadzieję, że do września otrzymamy zgodę, aby ukraińskie dzieci mogły wreszcie leczyć się w tym szpitalu – zaznaczył.

Premier i kard. Parolin omówili również kwestię powołania swoich przedstawicieli w obu krajach. Ukraina oczekuje w najbliższym czasie przyjazdu abpa Visvaldasa Kulbokasa, który został mianowany nuncjuszem apostolskim w tym państwie.

Reklama
Reklama

Papież odwiedzi Ukrainę? Otrzymał zaproszenie od władz

Ze swej strony rząd w Kijowie poczyni ostateczne przygotowania do mianowania pełnomocnego przedstawiciela Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej. Pozwoli to nam na pogłębienie relacji między Ukrainą a Watykanem. Uważamy, że niezwykle obiecującym obszarem jest rozszerzenie możliwości współpracy w dziedzinie kultury, w szczególności nawiązanie trwałego partnerstwa między instytucjami muzealnymi naszych krajów – podkreślił premier Ukrainy.

Na koniec Denys Szmyhal potwierdził również zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego dla papieża Franciszka do złożenia wizyty na Ukrainie. Byłaby to wspaniała okazja do uczczenia 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II na Ukrainie – podsumował szef ukraińskiego rządu.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę