Ukraina: wojska rosyjskie zniszczyły już co najmniej 60 obiektów sakralnych i religijnych

Od początku wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą uszkodzonych zostało co najmniej 60 budynków o znaczeniu sakralnym i religijnym. Zniszczenia odnotowano w ośmiu regionach Ukrainy: Kijowie, Doniecku, Żytomierzu, Zaporożu, Ługańsku, Sumach, Charkowie i Czernihowie.

fot. ua_industrial/Twitter.com

Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zbiera informacje o stratach i szkodach, które są przedstawione na interaktywnej „Mapie strat kulturowych”.

Według wstępnych szacunków Ukraińskiej Fundacji Kultury na dzień 8 kwietnia w wyniku wojny zostało uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych ponad 160 różnych zabytków i dóbr kultury. Fundacja apeluje, aby każdy, komu zależy na tworzeniu raportu i uzupełnianiu mapy wysłał zdjęcie lub film pokazujący zniszczenie obiektu dziedzictwa kulturowego do Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej. Po potwierdzeniu informacji dane zostaną wyświetlone na interaktywnej mapie.

Podział na trzy grupy, według stopnia zniszczenia

Wszystkie wymienione zabytki architektury, obiekty historyczne i instytucje kultury są podzielone na mapie na trzy grupy, według stopnia zniszczenia.

Reklama
Reklama

Na zielono zaznaczono uszkodzone obiekty, które nadal funkcjonują, chwilowo naprawiając uszkodzenia. Zachowały swój integralny wygląd i zawartość wnętrza, ale wymagają renowacji lub kosmetycznych napraw. Częściowo zniszczone budynki, wymagające generalnego remontu, renowacji elewacji lub pokrycia dachowego są zaznaczone na żółto.

Czerwony kolor na mapie wskazuje miejsca pozostałe po zniszczonych zabytkach, tj. albo zostały zmiecione z powierzchni ziemi, albo wymagają gruntownej przebudowy według nowego projektu. Według stanu z 8 kwietnia zanotowano sześć takich obiektów, w tym dwie świątynie: drewnianą cerkiew pw. św. Jerzego z 1878 roku we wsi Zaworyczi w rejonie browarskim położonym w obwodzie kijowskim oraz drewnianą cerkiew pw. Wniebowstąpienia z 1879 roku w Łukjanówce w obwodzie kijowskim.

KAI, pa/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę