Nasze projekty

„Ukraina przeżywa obecnie ogromną katastrofę humanitarną”

Na Ukrainie dokonuje się obecnie ogromna katastrofa humanitarna, największa od czasów II wojny światowej w dziejach naszego narodu. Taki pogląd wyraził arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w rozmowie z prefektem Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandrim w Watykanie.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przebywa w Rzymie wraz z pozostałymi biskupami z Ukrainy w ramach wizyty ad limina. W czasie spotkania w Kongregacji arcybiskup i inni biskupi greckokatoliccy z tego kraju przedstawili prefektowi i innym pracownikom tego urzędu najważniejsze i najświeższe wydarzenia i sprawy związane z sytuacją w ich ojczyźnie. Rozmawiali też o posłudze swego Kościoła w warunkach toczącej się tam wojny.

 

W przemówieniu do kardynała-prefekta abp Szewczuk zaznaczył, że „na Ukrainie nie ma wojny domowej”, dodając, że idea takiej wojny „jest częścią propagandy rosyjskiej, która stara się przekonać Zachód, że na wschodzie Ukrainy separatyści walczą z państwem ukraińskim”. Zwierzchnik UKGK wskazał też na wielki problem gigantycznej katastrofy humanitarnej w tym kraju, „największej od czasów II wojny światowej w dziejach naszego narodu”.

Reklama

 

Abp Szewczuk wręczył także gospodarzowi spotkania owoce wieloletniej pracy Synodu Biskupów tego Kościoła – zatwierdzone „ad experimentum” (tymczasowo) na 3 lata – kanony prawa partykularnego UKGK. „Jest to również świadectwo jedności naszego Kościoła nie tylko na terenie Ukrainy, ale także na całym świecie” – dodał hierarcha greckokatolicki.


kg (KAI/RISU) / Watykan

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę