Nasze projekty

Trwa rowerowa pielgrzymka w intencji nawrócenia Francji

Młodzi Francuzi zainspirowani Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie, wyruszyli w rowerową pielgrzymkę śladami XIX-wiecznych objawień maryjnych na terenie Francji. Przemierzając trasę w kształcie litery "M", o długości ponad 2250 km, modlą się w intencji nawrócenia ojczyzny.

– Wielkie „kochaj” (fr. „aime” czyt. „em”) albo „M” jak Maryja, to projekt pielgrzymki, która jest odpowiedzią na apel naszego papieża, wygłoszony latem ubiegłego roku podczas ŚDM – piszą na swojej stronie internetowej młodzi organizatorzy pielgrzymki, nawiązując do papieskiego wezwania, by młodzi założyli wyczynowe buty i stali się twórcami historii – To przedsięwzięcie dla Francji. Wyruszamy w pielgrzymkę śladami Maryi, która czuwa nad Francją od wieków (…) Nawrócenie Francji i nawrócenie naszych dusz. W tych intencjach chcemy prosić… i pedałować.

Przejazd trasą o długości 2255 km młodzi Francuzi rozpoczęli w dniu narodowego święta Republiki Francuskiej, obchodzonego w rocznicę wybuchu Rewolucji Francuskiej, 14 lipca. Tego dnia pielgrzymi-rowerzyści wyruszyli z sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Wędrówkę zakończą w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia (to także dawna data narodowego święta Francji) na La Salette – w miejscu objawienia Matki Bożej 19 września 1846 r. Jak wyjaśniają młodzi, zarówno data, jak i trasa pielgrzymki są nieprzypadkowe.

„Symbolika tego projektu jest tym silniejsza, że cała trasa wyznacza wielką literę M, jak Maryja, ułożoną przez miejsca objawień maryjnych w XIX w. w naszej pięknej ojczyźnie” – piszą.

Reklama
Reklama

Pomysłodawcami i organizatorami pielgrzymki jest troje młodych, którzy przedstawiają się jako Isabelle, Marie i Xavier. Na poszczególnych etapach wędrówki dołączają do nich kolejni rówieśnicy, a o modlitwie i wsparciu zapewnili ich francuscy biskupi i sam Ojciec Święty. Trasa wyprawy obejmuje m.in. znane francuskie miejsca objawień maryjnych: Lourdes, Pontmain, Pellevoisin, paryską Rue du Bac i La Salette, układające się w literę „M” na mapie Francji.

Po drodze młodzi pielgrzymi rozdają medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej, różańce i foldery z nowenną do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Na portalach społecznościowych zachęcają do polubienia ich zdjęć i odmówienia za każde „polubienie” jednego „Zdrowaś Mario” w intencji pomyślnego pokonania 1 km trasy. Relacjonują też przebieg pielgrzymki do której dołączają także francuscy biskupi.

„Dzisiejszy dzień rozpoczął się prywatną Mszą św., którą odprawił dla nas bp Rivière i śniadaniem! Następnie bp Rivière zamienił koloratkę na kombinezon cyklisty, a piuskę na kask i jechał z nami przez godzinę, pokonując ok. 30 km. Ksiądz Biskup dodał nam skrzydeł! Zmierzamy do Paray le Monial!” – relacjonują na portalach społecznościowych uczestnicy wyprawy.

Reklama
Reklama

(KAI) abd / Paryż

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite