Nasze projekty

To miejsce upamiętnia bł. Carla Acutisa. Nowa kuchnia dla ubogich w Asyżu

W dwa lata po beatyfikacji bł. Carla Acutisa w historycznym centrum Asyżu otwarto kuchnię dla ubogich, noszącą jego imię. Szyld z napisem „Mensa Carlo Acutis” odsłonili rodzice „apostoła Internetu”, a pomieszczenia poświęcił biskup abp Domenico Sorrentino.

fot. carloacutis.pl

Nowa placówka socjalna jest częścią schroniska dla bezdomnych „Casa Papa Francesco” przy Gasse Vicolo Frondini 4, w pobliżu kościoła św. Stefana. Dyrektorka Caritas w mieście św. Franciszka – Rossana Galiandro zapowiedziała, że kuchnia będzie otwarta tylko w południe i pomieści ok. 30 osób, obok potrzebujących pielgrzymów. W przyszłości pomieszczenie zostanie rozbudowane.

Do grobu błogosławionego pielgrzymują wierni z całego świata

Przyszły błogosławiony urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice przebywali służbowo, ale wzrastał w pobliżu Mediolanu. Jednakże jego „ojczyzną z wyboru” był Asyż, gdzie też został pochowany w kościele „Santuario della Spogliazione”. Rektor tego obiektu o. Carlos Acácio Gonçalves Ferreira powiedział portalowi Vatican News, że grób chłopca od dawna jest już celem pielgrzymek z całego świata. Błogosławionym „milenialsem” i jego przykładem interesują się zwłaszcza rodziny i młodzi ludzie. Z kolei strona internetowa „ilgiornaledicaivano.it” oznajmiła 11 października, że w watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych jest już ok. 20 doniesień o cudach za wstawiennictwem bł. Karola Acutisa, przy czym do większości z nich doszło po jego beatyfikacji.

O tym, że młody błogosławiony od dawna cieszy się popularnością na świecie, mówi również poświęcony mu film dokumentalny hiszpańskiego reżysera José Marii Zavali. W rocznicę beatyfikacji – 10 października to także dzień wspomnienia 15-latka – zaprezentowano teledysk do tytułowej piosenki „Heaven Can’t Wait” w wykonaniu hiszpańskiego piosenkarza Luisa Masa. Film, który ma wejść na ekrany jeszcze przed końcem tego roku, ukazuje życie młodzieńca, łącząc fikcję i prawdziwe materiały dokumentalne. Do głównej roli zaangażowano 15-letniego aktora, który jest „łudząco podobny” do głównego bohatera, poinformowała firma producencka Custodian Movies. Film zawiera również cztery świadectwa młodych ludzi, którym przykład Acutisa pomógł zmienić swoje życie.

Reklama

Codziennie chodził na mszę świętą

Carlo Acutis już we wczesnym wieku oznaczał się głęboką religijnością, codziennie chodził na msze św. i odmawiał różaniec. Od chwili przyjęcia w wieku siedmiu lat pierwszej Komunii św. wykazywał niezwykłą miłość do Eucharystii, o której często mówił, że jest jego „autostradą do nieba”. Jej częste przyjmowanie pomaga być „coraz bardziej podobnym do Jezusa”, czytamy w jego biografii. Ten cieszący się życiem nastolatek był znany w swojej parafii z pomocy katechetom, udzielał się też jako wolontariusz w pomocy bezdomnym.

Wykazał niezwykły talent w informatyce. Jako 10-latek pisał już algorytmy i projektował strony internetowe i winiety dla gazet. Natomiast w wieku 11 lat rozpoczął trwającą 2,5 roku pracę nad internetowym spisem cudów eucharystycznych na świecie. Przygotowana przez niego prezentacja obejmuje 146 tablic. Po jego śmierci przetłumaczono ją na kilkanaście języków i prezentowano na wszystkich kontynentach, także w formie książkowej oraz w internecie.

Nastolatek zachorował na białaczkę

Gdy w 2006 roku Carlo dowiedział się, że jest chory na nieuleczalną białaczkę, resztę życia poświęcił w pełni papieżowi i Kościołowi. Zmarł 12 października 2006 w wieku 15 lat i zgodnie ze swą wolą został pochowany w Asyżu, gdzie jego rodzina miała dom letniskowy.

Reklama

Proces beatyfikacyjny Carla Acutisa rozpoczęto w 2013 roku, w siedem lat po jego śmierci. W lutym 2020 papież uznał cud za jego wstawiennictwem, kiedy w sposób niewytłumaczalny dla medycyny zostało uzdrowione brazylijskie dziecko. A 10 października tegoż roku kard Agostino Vallini, delegat papieski dla bazylik w Asyżu, ogłosił go właśnie w tym mieście błogosławionym.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę