„To, czego dopuścili się Rosjanie, jest nieludzkie”. Franciszkanin o zbrodni w Buczy

"To, czego dopuścili się rosyjscy żołnierze w Buczy, jest nieludzkie, nawet biorąc pod uwagę reguły wojenne" – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim o. Kristian Kriwalivsky, franciszkanin pracujący w Żytomierzu.

fot. Jesús Argüelles, OFMCap.../Cathopic

Franciszkanin powiedział, że pozostawanie w Żytomierzu wiąże się z ryzykiem, ale on i jego współbracia nie zamierzają opuścić parafian, którzy potrzebują duchowej opieki i pomocy humanitarnej. Zakonnicy zorganizowali przy klasztorze prawdziwe centrum pomocy, gdzie codziennie rozdają ubrania, żywność i lekarstwa, ale też pocieszają tych, którzy przychodzą po wsparcie.

Mimo wszystko jesteśmy pełni wiary i nadziei, że wojna szybko się skończy. Mówimy ludziom, że w XXI wieku to nie może się ciągnąć latami. Liczymy na pomoc państw europejskich, które mogą powstrzymać rozlew krwi – mówił o. Kristian.

„Dzięki Bogu skończyły się bombardowania”

Franciszkanin opowiedział o aktualnej sytuacji w Żytomierzu. Jest dość spokojnie, choć ciągle towarzyszą nam alarmy przeciwlotnicze, to jednak dzięki Bogu skończyły się bombardowania. Ludzie powoli wracają do pracy, ale absolutnie nie można powiedzieć, że jest zupełnie bezpiecznie. Jednym z zadań, które zajmuje nam większość czasu, jest organizowanie pomocy humanitarnej dla osób, które zostały w mieście, to głównie starsi i chorzy, którzy nie mają dostępu do innej pomocy – wyjaśnił o. Kristian Kriwalivsky.

Reklama
Reklama

Jeździmy na granicę z Polską i stamtąd przywozimy wszystko, co potrzebne, czyli głównie jedzenie i lekarstwa, które później rozdajemy na miejscu. Kontynuujemy także pracę parafialną, odprawiamy Msze i udzielamy innych sakramentów. Transmitujemy nabożeństwa w Internecie, bo ze względów bezpieczeństwa większość ludzi jednak pozostaje w swoich domach. Nasze telefony są do dyspozycji, zwłaszcza osób chorych, które chcą porozmawiać lub przyjąć sakramenty. Odwiedzamy te osoby w domach – dodał

kh, Vatican News/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę