Nasze projekty

Słowackie władze na pielgrzymkę Franciszka wydadzą ponad 5 milionów euro

Na wizytę papieża Franciszka w dniach 12-15 września władze Słowacji przeznaczyły ogółem 5,4 mln euro oraz wyraziły zgodę na udział do 1300 żołnierzy dziennie dla ochrony papieskiej wizyty. Poinformował o tym rząd w Bratysławie po ostatnim posiedzeniu gabinetu online w tym tygodniu.

fot. Beyond Faith CR/ Cathopic

Ojciec Święty przyjedzie do Bratysławy 12 września po Mszy św., którą odprawi w Budapeszcie na zakończenie 52. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. Kongres w Budapeszcie pod hasłem „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87,7) odbędzie się w dniach 5-12 września.

Program wizyty Franciszka w Słowacji obejmuje spotkania z przedstawicielami Kościoła lokalnego, innych Kościołów i wspólnot wyznaniowych, z czołowymi przedstawicielami władz państwowych oraz społeczeństwa obywatelskiego. Poza Bratysławą Franciszek odwiedzi Preszów, Koszyce i Szasztin.

Według informacji rządu, siły zbrojne dostarczą specjalistyczny sprzęt do badań radiologicznych, chemicznych i biologicznych oraz trzy śmigłowce. Z dotacji państwowych przeznaczonych na wizytę papieża, prawie dwa miliony euro otrzymają organizatorzy kościelni, tacy jak archidiecezja bratysławska, na realizację programu w stolicy oraz na przygotowanie liturgii końcowej w Szasztinie. Archidiecezja koszycka otrzyma wsparcie na obsługę techniczną planowanego spotkania z młodzieżą na stadionie Lokomotive oraz na przygotowanie spotkania papieża z członkami mniejszości romskiej na osiedlu Luník IX. Kolejne środki zostaną przekazane Kościołowi greckokatolickiemu na obsługę nabożeństwa przed ratuszem w Preszowie oraz konferencji episkopatu m.in. na rejestrację uczestników wydarzeń z udziałem papieża, co jest szczególnie ważne w obliczu trwającej pandemii.

Reklama
Reklama

Duże zainteresowanie dziennikarzy

W aktualnych informacjach portal internetowy „Svet kresťanstva – Postoj”, powołując się na watykańskie biuro prasowe, doniósł o niespodziewanie dużym zainteresowaniu dziennikarzy wizytą papieża na Słowacji. Według raportu, 80 miejsc dla przedstawicieli mediów w samolocie Alitalii, którym podróżuje papież Franciszek, zostało zajętych w ciągu jednego dnia. Według źródeł watykańskich wzięto pod uwagę „ważne media światowe, w tym węgierskie i słowackie”.

Akredytacja dla mediów lokalnych organizatorów papieskiej podróży odbywa się za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej papieskiej wizyty www.navstevapapeza.sk. Osoby towarzyszące w podróży papieżowi Franciszkowi, a także wielu przedstawicieli mediów, zostaną zakwaterowani w położonym w centrum Bratysławy hotelu Carlton. To właśnie z tego hotelu najwyżsi przedstawiciele komunistycznego reżimu na Słowacji obserwowali tzw. demonstrację ze świecami zorganizowaną przez katolickich dysydentów w dniu 25 marca 1988 r. i kazali ją stłumić policji.

Wizyta Franciszka będzie czwartą z kolei wizytą papieża na Słowacji. Pierwszą wizytę złożył Jan Paweł II w 1990 r., krótko po upadku żelaznej kurtyny, kiedy Słowacja była jeszcze częścią nowo powstałej Czeskiej i Słowackiej Republiki Federalnej (CSFR). Kolejne dwie wizyty Papieża Polaka w niepodległej od 1993 r. Republice Słowackiej miały miejsce w 1995 i 2003 roku.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę