Nasze projekty

Rzeszów z zaszczytnym tytułem od prezydenta Zełenskiego. Podpisał dekret w tej sprawie

Rzeszów, jako pierwsze miasto zostało wyróżnione przez prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podpisał właśnie dekret nadając miastu szczególny tytuł "miasta-ratownika".

fot. President Of Ukraine/domena publiczna/flickr.com

Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy „miasto-ratownik” dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią rzeczy niemożliwe, aby pomóc nam, pomóc naszym obywatelom, pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi, pierwszemu „miastu-ratownikowi” – mówił w niedzielę Wołodymyr Zełenski.

Podczas przemówienia w Radzie Najwyższej podkreślił także, że Polacy i Ukraińcy to dwa bratnie narody. Przypomniał jednocześnie, że prawie wszystkie ukraińskie miasta są miastami partnerskimi tych z Polski. Wspomniał, że oprócz Rzeszowa pomoc jego rodakom niosły także Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Białystok, Olsztyn i Kielce.

Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska – mówił.

Reklama

„Nasza pomoc nie miałaby sensu, gdyby nie współpraca pomiędzy samorządami”

Do tego szczególnego wyróżnienia dla Rzeszowa odniósł się jego prezydent. Konrad Fijołek na swoim Facebooku opublikował post, w którym podziękował. To dla mnie wielki zaszczyt […]. Ten tytuł należy się naszym mieszkańcom, którzy od pierwszego dnia wojny w Ukrainie nieśli pomoc uchodźcom, zbierali dary, które transportowaliśmy za naszą wschodnią granicę. I cały czas starają się robić wszystko, by pomóc naszym sąsiadom. Ale nasza pomoc nie miałaby sensu, gdyby nie współpraca pomiędzy samorządami. Z miastami i gminami granicznymi takimi jak miasto Przemyśl czy Ustrzyki Dolne, które jako pierwsze przyjmowały na siebie ciężar pomocy uchodźcom oraz z miastami i gminami, do których relokowaliśmy uchodźców jak Wieliczka, Szczecin, Tarnów i wiele innych w całej Polsce. Współpraca to klucz do wszystkiego – podkreślił.

pa, onet,pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę